|
Že Česká republika žádné další zabijačkové normy nepotřebuje, si myslí i buchlovický řezník Antonín Tomaštík. „Sice u nás nějaká pravidla prakticky neexistují a způsob usmrcení zvířete není předepsaný, jenže domácích zabijaček drasticky ubývá.
|
|
Studie už také potvrdili, že i korýši cítí bolest. Profesor Robert Elwood, expert na chování zvířat z university v Queensu publikoval v roce 2007 v New Scientist výzkum bolesti korýšů (krevet, humrů...) Bolest je důležitá pro všechny živočichy, protože jim umožňuje uniknout před poškozujícími činiteli. Víc ZDE
|
|
Egypt se rozhodl pro masovou
likvidaci všech 250 000 prasat
na začátku května kvůli prasečí
chřipce, přestože Světová
zdravotnická organizace (WHO)
takový krok považuje za
zbytečný. Egypt později
připustil, že příležitosti
využil, aby "ozdravil" divoký
chov prasat v zemi.
|
Ale i když oslavujeme toto úžasné vítězství, musíme byt ostražití,
protože „tulení průmysl“ bude hledat další trhy. Proto musíme i
nadále bojovat proti Kanadskému rybářskému průmyslu a bojkotovat
produkty mořských plodů. Budeme i nadále prosazovat změnu
legislativy vedoucí k zastavení obchodů s tuleni a obracet se s
prosbou o podporu na další národy. Jsme blízko cíli - dát krutost
vůči těmto zvířatům do historie, kam patří! Děkujeme vám za podporu
kampaně a spoléháme na vaší pomoc v zavedení konečného zákazu
vraždění tuleňů Kanadě. Více taká ZDE ( Svoboda zvířat) |
JUDr. Cyril Svoboda na Primě ve zprávách 27.4.2009 prohlásil: „Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře není věcí.“ Cyril Svoboda se dlouhodobě profiluje jako křesťanský politik. Od roku 1998 je poslancem Parlamentu České republiky za KDU-ČSL. Od ledna 2007 je ministrem ve druhé Topolánkově vládě - předsedou Legislativní rady vlády ČR. Víc ZDE |
Ve světě se šíří prasečí- mexická chřipka. Má se za to, že všechny dosavadní nové varianty chřipky mají původ v Číně. V roce 1918 tzv. španělská chřipka přešla z Číny přes Ameriku do Evropy. Padlo jí za oběť asi třicet milionů lidí. Druhá chřipková pandemie, takzvaná asijská chřipka, vypukla v roce 1957. Hongkongská chřipka v roce 1968 byla třetí chřipkovou pandemií a vyžádala si asi šestatřicet tisíc obětí. Proč právě Čína? "Chřipka se zatím vždy vytvořila v Asii, někde v jižní Číně, kde lidé žijí pohromadě v domácnosti s prasaty a kachnami. Kolem Mexiko City to vypadá podobně, je to jedno z nejnašlapanějších míst na světě, lidé tam žijí v otřesných hygienických podmínkách a já si dovedu představit, že něco takového se může vynořit i tam," říká Ladislav Machala z infekční kliniky nemocnice na Bulovce.
|
EP bude 4. nebo 5.května 2009 hlasovat o stanovisku k návrhu novely směrnice, kterou předložila Evropská komise (EK). Napište poslancům EU! Víc ZDE O výsledcích hlasování ZDE: Evropské organizace na ochranu zvířat jsou hluboce znechuceny zpátečnickým rozhodováním europoslanců
|
Masakr v oboře Radějov
Téměř tisíc kusů daňka evropského se rozhodl zastřelit nájemce obory Radějov na moravském Slovácku. Situace v oboře se přes roky varování místních obyvatel, ochránců přírody i odborníků vymkla z rukou. Po několika letech utajování skutečného stavu v oplocené oboře se chov jejich daňků zhroutil. Nájemce obory je společnost Hamé Babice, v zastoupení bývalého většinového vlastníka Leoše Novotného A podle místních obyvatel se střílí i březí samice a mláďata.
Podle nejnovějšího sčítání, které proběhlo na začátku března 2009, je ale daňků v oboře pořád mnoho. Desítky lovců přitom daňky střílejí už přes měsíc. „Napočítali jsme 695 kusů, což je pořád o dvě stovky více, než stanoví norma,“ tvrdí Petr Michna vedoucí odboru životního prostředí ve Veselí nad Moravou. Podle myslivců jsou zbylí daňci z měsíc trvajícího střílení už „enormně vystresovaní“. „Je to špatné, teď v březnu se už lovit nemá. To je něco hrůzného, to normální myslivec nedělá,“ říká Michna. Lovci prý střílejí i březí samice a mláďata. „Je to hnusná práce. Když to vyvrhujete, tak je tam daňčí plod o velikosti flašky,“ popisuje bývalý správce obory Josef Hrbáček. „Mláďata jsou součástí hromady, kterou jsme vyfotili,“ dodává Hrbáček.
Podle bývalého radějovského oborníka Josefa Hrbáčka se střílením daňků pomáhají někteří studenti lesnické fakulty z Brna. Nynější správce obory totiž dělá vysokou školu.. „Sehnal spolužáky, ti se rozestaví, nechají si to nahánět a střílí. Víc zde, zde , video z akce ZDE.
Zuzana Roithová žádá uvalení moratoria na lov tuleňů
„Kruté zabíjení tuleních mláďat a dokonce jejich brutální stahování zaživa, vše ve jménu obchodování s produkty těchto sympatických zvířat, šokuje celý svět. Změnit tento stav a tuleně zachránit před mučením - to je problém, o kterém se bude rozhodovat brzy v Evropském parlamentu,“ říká Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu...."Na mou otázku, jak kanadská vláda kontroluje způsoby lovu a zda potrestala oněch 700 rybářských společnosti, o kterých dostala důkazy od NGO, že prokazatelně používají zakázané brutální způsoby lovu, zástupce kanadské vlády nedokázal před naším výborem odpovědět,“ říká europoslankyně.
Kanada se tvelmi brání opatřením, která omezí či znemožní dovoz tuleních výrobků do EU. Také lov tuleňů v Grónsku je dnes organizovaný a orientovaný pro komerční účely.
Většina evropských zemí zakázala už v roce 1983 dovoz kožešin nejmladších tuleních mláďat. USA a některé evropské země mají již úplný zákaz dovozu a prodeje tuleních kůží, ale zboží se k nim přesto dostává, protože řada jiných evropských zemí zákaz nemá, případně jej teprve připravují. Kromě severských států je to zejména Itálie, která obchoduje s tuleními kůžemi ve velkém. EU je stále největším dovozcem těchto kůží na světě a lovci tuleňů zabíjejí tulení mláďata po tisících. Navíc jsou narušována pravidla volného obchodu na vnitřním trhu EU.
„Evropané musí najít společnou řeč, pokud chtějí něco proti brutálnímu lovu tuleňů udělat. V posledních čtyřech letech bylo zabito více než jeden a půl milionu tuleních mláďat, a údajně dvě pětiny byly staženy z kůže ještě zaživa,“ upozorňuje Roithová. Obdobím největších masakrů je jaro, kdy se na krách rodí mláďata. Evropská komise však celoevropskou legislativu na zákaz produktů z tuleňů zatím odmítá a místo toho navrhuje řadu výjimek a zlepšení standardů lovu tuleňů. „To je alibismus, vždyť už dnes má Kanada své standardy, ale rybáři je nedodržují a vláda je nekontroluje. Není známo, že by za to byl někdo exemplárně potrestán. Dokud Kanada nezmění přístup, měla by EU uvalit moratorium na dovoz výrobků z tuleňů,“ kontruje Zuzana Roithová.
Europoslanci by měli o návrhu nařízení hlasovat začátkem dubna 2009. Nyní zkoumají, zda do zákona zahrnout výjimky pro výrobky z tuleňů zabitých tzv. „humánní cestou“.Více www.roithova.cz/tuleni/393/ , www.roithova.cz/tuleni/797/
Live From the Ice (on-line reportáž z Kanady)
|