Potvrzeno: Island vybije šestkrát víc velryb než loni
23.2.2009, www.aktualne.cz

Reykjavík - Islandští velrybáři mají žně. Do konce letošního roku smějí ulovit 250 velryb. Tedy šestkrát víc než dřív.

Zabití 150 plejtváků myšok a 100 plejtváků malých posvětila nová islandská vláda. Až dosud přitom současné koaliční strany, sociální demokraté a levicoví zelení, lov kytovců pro komerční účely odmítaly. Ještě koncem ledna nová premiérka slibovala, že pod jejím vedením Island vybíjení velryb zakáže, nebo alespoň omezí na minimum. Sociální demokraté Jóhanny Sigurdaróttirové argumentovali kromě ochrany přírody například tím, že Island kvůli velrybám ztrácí mezinárodní renomé, a do země tak přijíždí mnohem méně turistů než dřív. Zvýšenou kvótu přesto schválil islandský parlament Althing. A následně stvrdil i kabinet. Mso přitom nejde na odbyt.  "Sklady jsou plné velrybího masa, dokonce i v Japonsku, na jediném trhu, který pro islandský export přichází v úvahu" Víc ZDE WDCS - Whale and Dolphin Conservation Society

 

 
V Hrachově na Sokolovsku vzniká útulek pro týraná hospodářská zvířata
20.2.2009, Respekt

 

Pražský podnikatel Pavel Hlaváček: „Vydělávám dost, firma už mi běží sama, mám rád přírodu a po šestnácti letech intenzivního podnikání už jsem chtěl nějakou změnu,“ vysvětluje majitel úklidové a bezpečnostní agentury svoji motivaci. V útulku dnes tráví péčí o zvířata čtyři hodiny denně a na jeho provoz platí tři zaměstnance. Roční dvouapůlmilionový rozpočet dotuje z poloviny ze svého a z poloviny ze sponzorských darů. „Přemlouvám příbuzné, kteří taky podnikají,“ říká.
 Nápad rozšířit služby útulku přišel od jeho přítele Petra Kříže, který provozuje stanici pro zraněná divoká zvířata v nedalekých Voticích. „On je na rozdíl ode mě profesionál a ví, co je potřeba. Navíc umí čerpat dotace,“ konstatuje Pavel Hlaváček. Tak se vedle psů objevil v hrachovském útulku i Sokol a v budoucnu má podle obou pánů vzniknout v Hrachově škola ekologické výchovy a centrum, které bude poskytovat služby všem „zvířatům v tísni“ z celého Středočeského kraje. Obce budou za služby centra platit, ale Pavel Hlaváček počítá s tím, že i dál bude provoz centra z poloviny financovat ze svého. „Je to rozumnější než si pořizovat každý rok nový džíp.“
 
Víc v časopisu Respekt

Ve Velkých Albrechticích už několik let funguje  občanské sdružení Naděje pro koně , dále je tu občanského sdružení SOS-Život pro koně-útulek pro staré a týrané koně

 
9. 2. 2009 - Stránka Animal rights slaví 5. rok.
 
 
Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.

 

 
Krávy v Česku mrznou, žijí jako divoká zvěř
2. února 2009, www.lidovky.cz
 
Zvířata nemají k dispozici jakýkoliv přístřešek, kam by se mohla ukrýt. Když je sníh, brodí se závějemi. Když prší, stojí na dešti – stejně jako při současných silných nočních mrazech. Nejedná se přitom o žádné zvlášť odolné plemeno, ale o klasické stračeny. Jedná se o hlavně o krávy podnikatelů, kteří pobírají dotace na údržbu krajiny, na niž vyženou krávy, najmou krmiče a jinak už se prakticky o nic nestarají. Skot je na mnoha místech ponechán kromě dovozu krmení prakticky celý rok svému osudu a žije se souhlasem veterinářů jako divoká zvěř. Ovšem s tím rozdílem, že se ani nemůže schovat pod stromy v lese.
 
Nějaký přístřešek by měl být, ale krávy zvyklé na pohyb venku se mohou obejít i bez něj,“ tvrdí nicméně předseda Mlékárenského družstva Jih Zdeněk Houška.V Rakousku a Německu to funguje jinak Mnoha lidem je však divné, proč nefunguje podobný způsob chovu v sousedním Rakousku a Německu. I když krávy tady také chodí v zimě ven, před maštalemi mají většinou velké přístřešky jako možnost úkrytu. Obrázek širokých zasněžených plání, na kterých se pohybují tisícihlavá stáda skotu za jakéhokoliv počasí, je tak u sousedů zcela ojedinělý. 
 
I my každému doporučujeme přístřešek, kam se zvířata mohou schovat zejména před větrem. Není to nárokový požadavek ze zákona, ale pouze doporučení, říká ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba. Další veterináři ale trvají na klasickém přístřešku. „Já bych doporučoval do takových úkrytů i podestýlku,“ říká veterinář František Roučka. Zdroj: ZDE

 
Česko bude bojovat za ochranu tuleňů

7.ledna.2009, www.denik.cz

České ministerstvo životního prostředí chce využít českého předsednictví Evropské unii, aby tento nehumánní způsob lovu zcela vymýtilo a scény plné krve byly definitivně minulostí.„Jednou z věcí, které chceme dotáhnout do konce, je zákaz prodeje výrobků z tuleňů. Pro Českou republiku je to sice věc trochu vzdálená, ale právě kvůli naší nezávislosti bychom shodu najít mohli,“ řekl první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Česko čeká těžký úkol kočírovat debatu o tom, zda lov tuleňů úplně zakázat s tím, že pak ale bude porušován. Druhou variantou je pak částečný zákaz s výjimkami. Už loni zákaz dovozu kůží vyhlásily Nizozemsko a Belgie. Evropská unie zatím zakazuje dovoz kůží z bílých tuleních mláďat

Kanada v prosinci 2008 zavedla nová pravidla pro lov tuleňů.  Tuleni byli ubíjeni a často i stahováni z kůže zaživa, lovci budou nyní muset také tuleně starší jednoho roku místo ubití speciální tyčí s hákem zastřelit. Nově budou muset být zvířata zabita před tím, než je lovci začnou stahovat z kůže (sic!). V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc. Lovci se nově podle zákona budou muset ujistit, že je ulovené zvíře opravdu mrtvé, teprve pak ho budou moci začít stahovat z kůže. Iluze stahování za živa je prý podle lovců vyvolána tím, že tuleni se pohybují díky reflexům i po smrti.

Tuleni byli ubíjeni a často i stahováni z kůže zaživa, lovci budou nyní muset také tuleně starší jednoho roku místo ubití speciální tyčí s hákem zastřelit. Starší zvířata ovšem tvoří pouze malou část ulovených tuleňů. Lovci si vybírají většinou mláďata. Tuleně zabíjejí pro jejich kožich, nejoblíbenější jsou proto mláďata, která ještě neztratila jemnou kožešinu.

Změny prý zvednou náklady lovců a sníží "rychlost" zabíjení tuleňů. Organizace International Humane Society je však označila za cynické a kosmetické. Mluvčí International Fund for Animal Welfare uvedla, že nová pravidla toho moc neřeší, protože dovolují střílet tuleně ve vodě, kde se lovci nemohou ujistit, že je zvíře mrtvé.

Zdroj ZDE

 Svoboda zvířat  zahájila 3. 2. zcela novou kampaň s názvem "Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti". Více se dozvíte ZDE

 
 
Pojídání psů by se mohlo stát trestným činem
17.12.2008                          
David Šeich (ODS) a Jeroným Tejc (ČSSD), kteří navrhují poměrně převratnou změnu zákona o ochraně zvířat. Chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.Na zřízení zvláštní "veterinární policie", která by na vše popsané dohlížela, se domluvili poslanci z vládní ODS i opoziční ČSSD.

Nebude čas zahladit stopy

To by významně pomohlo úřadům, aby mohly účinně zakročit proti majitelům psích jatek. Tedy proti podnikatelům, kteří chovají psy mnohdy v otřesných podmínkách na maso a bez veterinárních povolení a kontrol je načerno prodávají do restaurací. O tom, že taková psí jatka v Česku existují, mluvila v úterý na tiskové konferenci poslanců Marie Lokingová z psího útulku v Chebu. "Zvlášť u hranic s Německem je to stále větší problém, který současné zákony nejsou schopny řešit," řekla.

Kvůli nedokonalým zákonům však viníci unikají trestu. "Zavolali jsme kompetentní orgány, ale majitel policistům vstup na svůj pozemek neumožnil," popisuje největší zádrhel Lokingová. Na povolení k domovní prohlídce se muselo čekat do druhého dne, takže podezřelí měli dostatek času zahladit stopy.

Šeich s Tejcem navrhují, aby každý pes musel mít povinně v těle čip, díky kterému bude v centrálním registru velmi snadno dohledatelné, komu patří a jakou minulost má za sebou.  "Hned bude jasné, kdo všechno ho vlastnil, kdy byl proti čemu očkován, případně koho kdy napadl," říká Šeich. Pokud z registru vyplyne, že u nějakého chovatele psi záhadně mizí, bude to indicie pro policii, kam zaměřit pozornost ohledně týrání zvířat, případně psích jatek.

Ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková však takovou myšlenku považuje za úsměvnou. "Majitel, který nebude chtít o svého pejska přijít, si ho určitě očipovat nechá, ale majitel, který psy chová na maso, se nějakým čipováním obtěžovat nebude," míní.

"Chceme hlavně změnit to, že každá kontrola veterinární správy musí být předem ohlášena," říká Šeich. Takové inspekce jsou totiž k ničemu, získat důkaz lze jedině tím, že inspektoři chytí někoho při činu.

Možnost vstupovat na cizí parcely sice od Nového roku získají díky novele zákona policisté, obchodníci s psím masem jsou však na to podle Lokingové připraveni.

"Máme informace, že své chovy stěhují z venkovských usedlostí do sklepů, nedotknutelnost obydlí totiž zůstává zachována i nadále," říká Lokingová.

 
Benda: "Mrtvola ano, zvíře ne"  
 
Dne 1.1.2009 nabude účinnosti nový zákon o Policii ČR – zákon č. 273/2008 Sb.Tento zákon v ustanovení § 40 upravuje právo vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře. Viz sněmovní tisk 439.
 
Původní návrh ovšem obsahoval právo vstupu nejen do jiného prostoru nebo na pozemek, ale také právo vstupu do obydlí. K tomu znění ovšem podal pozměňovací návrh poslanec Marek Benda (ODS, křesťansko-konzervativní odnož) : "Pokud je tam mrtvola, pak ano, ale týrané zvíře nemůže být důvodem vstupu".

Víc ZDE: www.psp.cz a ZDE

 

 
Švýcarsko: Nový zákon na ochranu zvířat
3. 9. 2008 www.novinky.cz
Zákon nesmírně podrobně popisuje, jak majitelé smějí a mají zacházet se všemi domácími zvířaty od mazlíčků přes drůbež a dobytek až po pokusné laboratorní živočichy nebo zvířata v cirkusech a zoologických zahradách.Změny se týkají také běžných domácích zvířat, jako jsou andulky či křečci. Majitelé je napříště nesmějí chovat osaměle - totéž ovšem platí i pro lamy či jaky v zoo a ovce či kozy v hospodářstvích, které musejí mít alespoň "vizuální kontakt se svými druhy". 
Důstojnější zacházení nový zákon zaručuje také rybám ve švýcarských řekách a jezerech - je zakázáno rekreační chytání ryb, které jsou poté házeny zpátky do vody, i rybolov na živou rybičku coby návnadu. Podrobně ji ZDE
 
Místo pokut bude za týrání zvířat vězení
23. července 2008, iDnes 

Tresty za týrání zvířat zřejmě výrazně přitvrdí. Pokud člověk umučí zvíře k smrti, může skončit ve vězení. Dnes mohou soudci posílat za mříže jen tyrany-recidivisty, ostatním udělují pouze pokuty.

"Ten, kdo je schopen týrat zvířata, je schopen týrat i lidi. Společenská nebezpečnost takových činů je vysoká," prohlásil poslanec David Šeich (ODS), který chce tresty vězení pro tyrany zvířat zdvojnásobit a udělovat je už při prvním prohřešku.Návrh novely trestního řádu hodlá Sněmovně předložit v září. I kdyby Šeichovi jeho záměr nevyšel, je ve Sněmovně připraven jiný návrh trestního řádu, který peněžité tresty nepřipouští. Obžalovaný by od soudu odešel minimálně s podmínkou.I nový kodex, který Sněmovna projedná na podzim, výrazně zvyšuje tresty vězení. Za týrání zvířete by šel pachatel až na dva roky do vězení, a kdyby zvíře utýral k smrti nebo kdyby byl tyranem-recidivistou, stráví zamaž tři roky.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který návrh předložil, pamatuje i na zanedbání chovů. Navrhuje až pět let vězení tomu, kdo týral nebo utýral větší počet zvířat.

Poslanec Šeich ví o novém trestním kodexu ministra Pospíšila a svou novelu chce předložit proto, aby vyšší tresty začaly platit dříve.Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS, křesťansko-konzervativní odnož) je proti návrhu. 

Jak přitvrdí tresty?

Co platí nyní
Až 1 rok vězení nebo pokuta, pokud byl pachatel za týrání zvířat potrestán v předchozích dvou letech
Až 1 rok vězení nebo pokuta za utýrání zvířete k smrti
Až 2 roky vězení za týrání zvířete na veřejnosti

Návrh ministra spravedlnosti
Až 2 roky vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiného majetku za týrání zvířat
6 měsíců až 3 roky vězení, pokud byl za týrání zvířat potrestán v uplynulých třech letech nebo kdyby zvíře mělo trvalé následky, případně uhynulo
1 rok až 5 let vězení, kdyby týral větší počet zvířat

Víc ZDE , Novela zákona na ochranu zvířat - § 13 b

 

 
Na Chebsku objevili psí jatka, maso končilo na talíři
21.07.2008, tn.nova.cz
 
Stará stodola v Chvoječné nedaleko Chebu sloužila zřejmě jako psí jatka. Krutou smrt tam ale nalezly zřejmě desítky dalších zvířat. Maso z nich pak končilo pravděpodobně na talíři mezi početnou vietnamskou komunitou, která na Chebsku žije.Chebská prostitutka Monika Kolárová sháněla psy z útulku pro Vietnamce. Přiznala se, že kříženec labradora Rufa prodala za 400 korun Vietnamci. Asiat je znám jako obchodník se psím masem. 
 
Majitelka chebského útulku neváhala oslovit svou kamarádku z Chebského deníku a společně začaly pátrat po podrobnostech. Čekaly je šokující nálezy.Na dvoře zakrvácený špalek, odhozená sekera a povalující se ostatky psích těl, kosti atd. Kolem statku se rozkládal neuvěřitelný zápach po zkaženém psím mase. Místní se přiznali, že se jim poslední dobou ztrácela domácí zvířata.Ženy nalezly uvnitř objektu mrazáky plné masa. Z jímky vedle statku vytáhly igelitový pytel, ve kterém ležely zvířecí zbytky – hlava psa a krávy.
 
Statek ve chvíli, kdy v něm byly i ženy, navštívili i jeho asijští obyvatelé. V okamžiku, kdy zpozorovali, že na statku někdo je, nasedli do bílé dodávky a rychle odcestovali. Zanechali po sobě jen obojek labradora.Víc ZDE a ZDE i foto
 
Případů zabíjení psů přibývá.