Ještě k tématu jak lidi nesnáší vegany

(aneb veselé příběhy z internetu)

Berou nám maso!
V březnu letošního roku Alexandria Ocasio-Cortez, americká politička, demokratka, v jedné talk show o Green New Deal prohodila: „Možná bychom neměli jíst hamburger na snídani, oběd a večeři.“ Na zjevně neškodný komentář, odkazující na v té době vydaný článek v Lancetu o devastujícím vlivu živočišného průmyslu na životního prostředí, zareagoval Rob Bishop, republikánský politik z Utahu a prohlásil, že v rámci Green New Deal bude konzumace hamburgerů „zakázána“. Bývalý poradce Bílého domu Sebastian Gorka šel ještě dál a na konferenci Konzervativní politické akce prohlásil: „Chtějí nám vzít vaše hamburgery! To je to, o čem Stalin snil, ale nikdy nedosáhl!“ Ted Cruz zase šířil hoax, že jeho demokratický soupeř Beto O'Rourke plánoval zakázat grilování Texasu, pokud by byl zvolen senátorem.

Vtip o zabíjení veganů
Známý food kritik William Sitwell odstoupil ze své pozice redaktora Waitrose Food, časopisu britského řetězce supermarketů, poté, co se dostala na veřejnost jeho e-mailová odpověď na nabídku novinářky Seleny Nelsonové. Ta nabídla časopisu „recepty založené na rostlinách“. Sitwell během deseti minut odepsal: „A co takhle seriál o zabíjení veganů, jednoho po druhém? O způsobech, jak je polapit? Jak je správně vyslýchat? Odhalit jejich pokrytectví? Násilím je nacpat masem? Donutit je sníst steak a vypít červené víno?“ Novinářka se k tomu vyjádřila: „Psala jsem o mnoha rozporuplných tématech jako je trest smrti, případy vražd a domácího násilí, ale nikdy jsem neměla takovou reakci na žádný z mých článků.“ Sitwellova odezva vzbudila mediální bouři a časopis Waitrose se rychle distancoval. V prohlášení, které vydal píše: „I když to byl soukromý e-mail, William zašel příliš daleko, a jeho slova jsou velmi nevhodná, necitlivá a rozhodně nereprezentují naše názory. Sitwell se omluvil okamžitě co byl e-mail zveřejněn, označil jej za „nepochopený vtip“ a prohlásil, že „miluji a respektuji lidi všech chutí, ať už se jedná o veganské, vegetariánské nebo jedlíky masa.“ Ale když rozruch nepomíjel, byl donucen opustit časopis.
 

 

 

Americký šéfkuchař, cestovatel a spisovatel, u nás známý televizním pořadem Neznámé končiny. Právě při natáčení dalšího dílu se ve svém hotelovém pokoji v 61 letech oběsil. Anthony Bourdain se dal slyšet, že „vegetariáni jsou nepřítelem všeho dobrého a slušného v lidském duchu“ a nazval vegany svou „frakcí podobnou Hizballáhu“.  


Žena z Ontaria (Kanada) má na svém autě samolepky, „Pokud milujete zvířata, nejíte je.“ „Buďte laskaví, buďte vegani.“ „Přátelé, ne jídlo.“ Jedna nálepka ukazuje obrázek psa a krávy a ptá se: „Proč jednoho milujete, ale druhého jíte?“ Jako odpověď ji lidé jí házejí na auto maso a odpadky. „Kamiony na mě nesčetněkrát na dálnici troubily a blokovaly“. „Došlo to až k bodu, kdy to opravdu ovlivňuje moji bezpečnost a mé duševní zdraví a přemýšlím, že nálepky odstraním" řekla.

Žena z anglického Bristolu žádala telefonicky o půjčku u banky NatWest. Operátorovi se svěřila, že by ráda peníze využila na získání diplomu z výživového kurzu, který se týká i veganství. Pracovník banky ženě půjčku zamítl a sdělil jí, že „všichni vegani by měli dostat ránu pěstí do obličeje”.
Banka se klientce omluvila, dala odškodné a s operátorem zahájila disciplinární řízení. Ten na svoji obhajobu řekl, že vegani v blízkosti jeho bydliště malují křídou na chodníky  obrázky zvířat s nápisy jako „kamarádi, ne jídlo“a on tak má pocit, že mu svoje přesvědčení chtějí vnucovat.

 

 

Jeden z důvodů proč lidé nemají rádi vegany

Pramen, odkazy

 

Tobias Leeneart: Není nic špatného být veganským apologetou
Veganská komunikace a strategie
Steakholders - Je správné zabíjení pro potěšení?
Marc Bekoff: Masový paradox