Za brutální ubití psa pokuta 50 000 Kč
17. července 2008, www.lidovky.cz 

 Okresní soud ve Zlíně potrestal čtyřiašedesátiletého řezníka Josefa Jašu z Lukova na Zlínsku za brutální ubití sousedova psa. Uložil mu trest odnětí svobody v délce čtyř měsíců s podmínečným odkladem na dva roky a pokutu 50.000 korun.

Událost se stala na konci března. Podle obžaloby důchodce ubil šestiletého křížence na svém pozemku dřevěnou tyčí. Zvířeti  způsobil mnohočetnou frakturu lebky s následným krvácením do mozku, přičemž podle výpovědí svědků pes trpěl. K zabití se obžalovaný přiznal. Obhajoval se však tím, že pes na jeho pozemek sám vnikl, přičemž napadl slepice i samotného obžalovaného. Toto tvrzení však vyvrátili všichni předvolaní svědci.Víc ZDE

 
Klatovští strážníci nepomohli psu, ten se upekl v rozpáleném autě
6.7.2008, www.denik.cz
Roční dogu nechal manželský pár z Německa zavřenou několik hodin v uzamčeném autě na rozpáleném parkovišti v Klatovech.Trpícího zvířete si jako první všimla místní žena, která přivolala na pomoc strážníky městské policie. „Pes ležel v zavazadlovém prostoru volva a viditelně strádal. Protože pes je podle zákona věc, neměli jsme právo automobil násilně otevřít. Snažili jsme se proto co nejrychleji najít jeho majitele,“ řekl Deníku velitel klatovských městských strážníků Kamil Mastný. Během hledání se na místo dostavil manželský pár z Německa, který potvrdil, že je pes jeho, a auto otevřel. Už se mu ale nedalo pomoci, vůz stál přímo na slunci. Podle okresní státní zástupkyně Jiřiny Vítovcové není pravděpodobné, že majitelé psa budou trestně stíháni. „Aby se dopustili trestného činu, muselo by jít o úmysl. V tomto případě jde ale spíše o nedbalost.Víc ZDE
 
Zvíře už nebude věc
9.6.2008 www.aktualne.cz
Zvířata konečně přestanou být věcmi. Zákon jim dá speciální právní postavení, novela občanského zákoníku přinese zvířatům lepší právní postavení.
 
Sněmovna schválila zákon na ochranu zvířat
18. června 2008
 
Sněmovna schválila zákon na ochranu zvířat. Norma upravuje pravidla pro přepravu zvířat a její maximální dobu. Takzvané kontaktní norování, při němž se lovečtí psi cvičí přímo na živých zvířatech, nepovoluje. Zpřísňuje také postihy za trápení zvířat či jeho propagaci. Zákon začne platit, pokud ho podpoří Senát a podepíše prezident.

Sněmovna zákon na ochranu zvířat projednávala už loni. Spory budilo právě kontaktní norování. Kvůli němu normu poslancům vrátili senátoři. Navrhovali zakázat přímé cvičení loveckých psů na liškách či jiných zvířatech. Sněmovna si ho ale prosadila. Prezident pak zákon s norováním vetoval. Poslanci prezidentovo veto nepřehlasovali. Zákon tedy nebyl přijat. Vláda nyní podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) předložila "senátní verzi". Kontaktní norování nepovoluje. Sněmovna dnes předlohu schválila. Ze 182 zákonodárců pro ni hlasovalo 149, proti nebyl nikdo.

Zákon upravuje pravidla pro přepravu zvířat a maximální délku cesty na jatka. Po Česku nesmí trvat déle než 8 hodin. Norma nově za týrání považuje i poškozování a přistřihávání křídel ptáků při přepravě kvůli tomu, aby nemohli uletět. Pokusy na zvířatech budou přípustné jen tehdy, pokud se prokáže, že neexistuje jiná možnost zkoušení.

Podle nového zákona by neměly smět kupovat zvířata děti do 15 let. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí. Norma nově upravuje i ochranu zraněných zvířat, která byla odchycena v přírodě. O ně bude muset v záchranných stanicích pečovat minimálně jeden pracovník. 

Mezi přestupky patří podle zákona nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun. Pokutu až 200.000 korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat. Za další delikty hrozí pokuta 50.000 korun.
Víc ZDE, Novela z. na ochranu zvířat proti týrání - EU
 
Na farmě v obci Brzkov u Jihlavy  František Jekl utýral hladem a žízní stovky prasat
Nejhorší případ za 35 let 
červen 2008
 Jde o nejotřesnější případ zacházení se zvířaty v kraji. O chov se František Jekl nestaral zřejmě celé měsíce. "Žlaby byly úplně prázdné, bez krmiva, voda netekla. Vypadá to, že ta zvířata přežívala kanibalisticky. Tak hrozný obraz jsem neviděl ani já za 35 let," popsal ředitel veterinární správy na Vysočině Šulc. Média přinesla děsivé obrázky 237 mrtvých prasečích těl hemžících se červy a dalších 115 prasat, která přežila jen díky tomu, že se živila jejich zbytky. „Nejezdili pravidelně, v poslední době se objevovali jen v noci a potom už vůbec,“ říkají zaměstnanci statku. „To nebyl farmář. Bydlí někde jinde a o zvířata neměl zájem. Šlo mu jenom o peníze,“ říká starší muž z vesnice.Video ZDE, víc ZDE Tyran prasat František Jekl se schovává (16.06.2008)

 

 
Zabitého a napůl staženého psa našla úřednice domažlické radnice se strážníky
05.04.2008
Zabitého a napůl staženého psa našla úřednice domažlické radnice se strážníky. Tělíčko leželo u stánků, které provozují Vietnamci, proti čerpací stanici Pinka v Havlovicích na Domažlicku
Správce havlovického recyklačního dvora telefonoval a urgentně požadoval naši návštěvu, protože u stánků byl prý zavřený pes, který nepřetržitě štěkal," uvedl domažlický místostarosta Dalibor Kubů.
Místo toho našla úřednice podříznutého psa. "Zjistil jsem, že pes má roztříštěné temeno hlavy a na levé straně krku bodnořeznou ránu. Zřejmě ho někdo vykrvil. Měl také částečně odstraněnou srst z oblasti břicha a zad," uvedl vedoucí policejního oddělení v Domažlicích Petr Šmíd. Policisté zastihli na místě nálezu pouze jediného Vietnamce. "Převezli jsme Asiata na oddělení k podání vysvětlení. V současné době ho prověřujeme pro podezření z trestného činu týrání zvířat," ukončil Šmíd.
 
Na skládce se objevily další psí hlavy a ostatky
Mrtvá zvířata vyvolala paniku
U Střížova se našly zbytky mrtvých zvířat
V lese u Svatého Kříže se válely uřezané kozí hlavy
Děti našly telecí hlavu
 
Liga na ochranu zvířat: Vietnamci nás šokují! 
25.3.2008, tachovsky.denik.cz
 
PŘIMDA, TÁBOR - Táborská organizace kritizuje vietnamskou komunitu. Nešetří ani přimdský městský úřad
 
Tvrdé kritiky se dostalo od táborské pobočky Ligy na ochranu zvířat Vietnamcům, kteří v Přimdě chovali čtyřiadvacet psů v naprosto nevyhovujících podmínkách. Je patrné, že omezili výživu zvířat včetně jeho napájení, omezili je v pohybu a chovali v nevhodných podmínkách,“ odcitovala Stoklasová přestupky.
Kritice Ligy na ochranu zvířat se nevyhnul ani Městský úřad v Přimdě.
 
Ke kritice vietnamské komunity se přidala i řada občanů tachovského regionu. „Mohu potvrdit, že Vietnamci psi jedí. Před nedávnem jsem chtěla od ženy žijící s Vietnamcem koupit štěně německého ovčáka. Bylo mi však řečeno, že štěnata budou prodána Vietnamcům na guláš. Teprve poté, co jsem nabídla přijatelnou cenu, byla mi štěnata prodána všechna,“ napsala do redakce poznatek občanka Boru, která nechce být z důvodu pomsty jmenována.
„To je urážející pomluva. My psy nejíme,“ vyjádřil se šéf tachovské vietnamské komunity Hoang Van Than, který se nařčení se bude bránit třeba až u soudu
„Není přece možné, aby nás prostřednictvím televize někdo očerňoval, že zabíjíme psy a pak je prodáváme v okolních restauracích,“ poukazuje na televizní reportáže Tran Dinh Dung

Vladislava Vávrová z Přimdy má s chováním Vietnamců ke psům také smutné zkušenosti.„Na tržnici ve Svaté Kateřině jsem na vlastní oči viděla, jak nabízeli zvířata k prodeji. Štěnata tam ležela ve vedru naprosto netečná, bez vody a potravy. Vietnamci chtěli u lidí vzbudit lítost a tak takové podmínky štěnatům přichystali. Kontaktovala jsem v tomto ohledu veterináře, ale vše zůstalo bez jakékoli odezvy,“ uvedla
Podle Ligy na ochranu zvířat je dobře, že se na tyto věci upozorňuje v médiích.„Doufám, že se podobným způsobem podaří zamezit týrání zvířat,“ naznačila Květoslava Stoklasová.Celé ZDE, Budeme se bránit třeba až u soudu, hrozí Vietnamci
 
Kauza psů Jarošov
11.4.2008
Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku: V malých železných kotcích, ve kterých dříve bývala zřejmě prasata, majitelka "útulku" Zdena Bártů chovala vyhublé a zanedbané psy. Výkaly nikdo neuklízel. Voda a žrádlo téměř žádné. Vše o případu, o osudu psů ZDE, Televizní reportáž věnovaná kauze
 
Zmasakroval kočku, bude za to 5 dní zametat 
04.04.2008
 
Dvanáct tisíc pokuty a 120 hodin obecně prospěšných prací. To je trest, který vynesl Okresní soud ve Frýdku-Místku za utýrání zvířete nad Valdemarem Kostkou (21) z Jistebníku. Zvrhlá zábava vypukla v noci 23. července 2006 před půlnocí na zahradě u restaurace Morávka v Morávce na Frýdeckomístecku. Parta šesti mladých lidí popíjela a grilovala, když Kostka ji spolu se svými kumpány Miroslavam Šteflíčkem, Daliborem Zubkem, s přítelkyní Petrou Macháčkovou, Janou Slovákovou a dalšími přihlížejícími hrdiny chytili kočku pod krkem, přitiskli ke zdi a opili.  Valdemar Kostka  na ni pak štval svého psa, který ji potrhal. Nakonec jí Kostka dupnutím boty rozdrtil hlavu. Petr Galčan toto video sestříhal a zveřejnil 20.1.2008. 
Na vše by se zapomnělo, kdyby kameraman krvavých orgií letos v lednu nezveřejnil drastické video na internetu. Policie šestici vypátrala a včera stanul Kostka před soudem, kde se kál jako o život. Nepovažuje se ale za tyrana a zvířata má od dětství rád. "Byla to životní chyba, která už se nebude opakovat. Beru jakýkoli trest, jen ne basu, já nechci do vězení," nabíral na pláč Kostka, který už byl jednou potrestán dvouměsíční podmínkou za výtržnictví a ublížení na zdraví, když v roce 2005 napadl v Morávce člověka. Jeden ze svědků řekl, že nechápe, proč se kvůli případu strhlo tolik povyku. "Na vesnici jsou takové věci normální. Jsou důležitější věci na řešení v tomto státě," řekl podle ČTK po svém výslechu.
 
Podle psychologa Petra Šmolky se v tomto případě projevuje kombinace sadismu a exhibicionismu. "Tato forma exhibicionismu je často spojená s poruchou sexuální orientace," řekl Šmolka už dříve Právu. Podle něj může autory videa pohlavně vzrušovat nejen sadistické týrání čtyřnohého tvora, ale i následné vychloubání se hrůzným činem na internetu. Víc ZDE, ZDE, ZDE

 

 
Vietnamci a psi ve skleníku
 www.nova.cz 14. 03.2008
 Vietnamští trhovci v Přimdě na Tachovsku podle místních chovají psy v hrozných podmínkách. Obyvatelé města se proto obrátili na policisty i starostu s podezřením, že psi jsou chováni na maso. Do vyšetřování se už zapojil městský úřad, veterinární správa, policie i ochránci zvířat. Podezření se ale zatím nepodařilo prokázat.
 
Nikdo přesně neví, kolik psů na farmě je, všichni ale žijí ve strašných podmínkách. Ve skleníku, do kterého praží slunce, nemají psi vodu ani žrádlo. Na pozemku u domu, kde žije asi 30 vietnamských trhovců, se objevili psi už jednou. V lednu si jich všimli místní lidé poprvé. Když se na radnici včera dozvěděli, že skleník je zas plný psů, okamžitě na místo vyjeli. Majitele psů však nenašli.
Potom Asiaté s hafany podivně manipulovali, měli rukavice, v ruce tyč a násilím je strkali do miniaturních klecí. V Přimdě prý lidé tuší, o co jde. Všechno nasvědčuje tomu, že psi budou použití do místních vietnamských restaurací, ale nejsou na to důkazy. Jestli na farmě dochází k týrání eventuelně zabíjení zvířat, bude vyšetří policie. Všichni se shodují: dokázat, že psi končí na talíři, bude velmi složité. Víc Psi ve skleníku v Přimdě - video TV NOVA + fotky   
 
Princ Charles zakázal francouzskou lahůdku
28. února 2008, www.lidovky.cz
Princ Charles dal pokyn kuchařům ze všech svých rezidencí, aby přestali tento pokrm servírovat. Zvažuje prý také, že podnikne právní kroky proti jednomu ze svých oblíbených obchodů. Zjistil totiž, že v něm prodávají foie gras.Víc o násilném vykrmování ZDE
 
Brusel poslal Maltu k soudu. Za střílení ptactva
26.2 aktualne.centrum.cz
Malta bude u Evropského soudního dvoru vysvětlovat, proč povoluje masivní lov divokého ptactva. Lovci každý rok zabijí při jarním tahu statisíce divokých ptáků.Na Matlu stěžovala renomovaná mezinárodní organizace Bird Life International. Evropská komise stížnost uznala a podala na ostrovní zemi žalobu. "Na Maltě žije zhruba 400 tisíc obyvatel, z toho 15 tisíc aktivních lovců. Každým rokem zastřelí okolo dvou milionů ptáků," uvedla Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické. Lovci střílejí chráněné druhy ptáků, aby si doplnili své sbírky vycpanin. www.birdlifemalta.org
 
Středověk je zpět- Španělé chtějí lapat ptáky na lep
Kritice mezinárodní ornitologické organizace čelila také vláda ve španělském Katalánsku. Tamní kabinet na podzim oznámil, že chce uzákonit velmi drastický způsob lovu ptactva pomocí lepidla. Lovci natřou větve stromů a keřů lepidlem, kam nahrávkami s hlasy ptáků přilákají "oběť", kterou chtějí chytit.
 
Klaus vetoval zákon umožňující kontaktní norování lišek
26. února 2008, idnes  
Prezident vetoval zákon, který umožňuje kontaktní výcvik psů pro norování lišek. Kontroverzní norma prošla Sněmovnou navzdory Senátu, vládě a protestům ochránců zvířat. Právě na spornosti tématu Klaus své veto postavil. "V těchto dnech dostávám od mnoha občanů a profesních organizací velmi odmítavé reakce. Myslím, že by je parlament měl vzít v úvahu. Věřím, že vrácením zákona umožním nalezení trvalejšího řešení nevyvolávajícího ostré spory a rozmíšky," zdůvodnil dále v dopise Klaus. Víc  ZDE a ZDE
 
PEN klub vyzývá Klause k odmítnutí kontaktního norování
19. února 2008, ekolist
Na stranu kritiků kontaktního norování se dnes přidal i výbor Českého centra PEN klubu. V otevřeném dopise vyzývá prezidenta Václava Klause, aby vetoval návrh zákona na ochranu zvířat, který mimo jiné stanoví podmínky, za jakých mají být cvičeni psi norníci. Víc ZDE
 
Američtí vědci zahájili první kroky k tomu, aby nahradili některé pokusy na zvířatech 
16.2.2008 www.aktualne.cz, www.denik.cz
 
Začali zavádět postupy, které by umožnily testovat potenciálně nebezpečné chemikálie za pomoci vyspělých robotů na buňkách vypěstovaných v laboratoři a nikoliv na živých tvorech.Hlavním důvodem, proč se s novým způsobem testování začíná, ovšem není soucit s trpícími hlodavci ale peníze. Tedy snížení finančních nákladů na testování, menší časová náročnost testů a také (prozatím) snížení počtu pokusných zvířat, která se používají při testování veškerých sloučenin – od pesticidů po běžné čistící prostředky používané v domácnostech. "Pokusy na zvířatech jsou drahé, trvají dlouho, zahyne při nich mnoho laboratorních zvířat a ještě výsledky zjištěné na organismu pokusného živočicha nemusí být vždy platné i pro člověka," shrnul Francis Collins z Národního zdravotního ústavu.Víc ZDE a ZDE 
 
Krutá cesta na jatka. Ochránci zvířat natočili týrání
12.2.2008 aktualne.centrum.cz
 
Ukončit krutý mezikontinentální transport zvířat určených na porážku má za cíl nová kampaň organizace Handle With Care
Kampaň, kterou podporují desítky organizací bojující za práva zvířat, stojí na autentických záběrech, jež po dobu dvou let filmovali členové organizací po celém světě.Přinesli tak například záběry krutého zacházení se zvířaty při transportu prasat z Kanady na Havaj, kde se vepři prodávali jako domácí ostrovní produkt.Zaznamenali také transport dobytka z Austrálie nebo Amazonie na Blízký Východ. Zdokumentovali mimo jiné podmínky, za kterých dochází k převozu koní mezi jednotlivými státy Evropské unie.
 
Až měsíc na cestě  
Koně jsou přepravováni v přeplněných nákladních vozech ze Španělska do Itálie. Cesta trvá 36 hodin. Čtyři miliony ovcí podstupují každý rok odyseu z Austrálie na Blízký Východ. Cesta trvá měsíc a během ní zemře až 30 000 z nich.
 
Více než 100 000 kusů dobytka je také dopravováno kamionem z rančů v Amazonii do brazilských přístavů, odkud míří dále lodí do libanonského Bejrútu. Úmrtnost v tomto případě činí až 10 procent každého transportu. Přes 5500 kilometrů musí urazit 15000 prasat na cestě z kanadské provincie Alberta do Kalifornie, odkud jsou pak odeslána na Havaj.
 
Organizátoři "záchranné akce" vyzvali veřejnost, aby podepsala petici, která by měla zatlačit na jednotlivé vlády po celém světě. Požaduje zákáz přepravy živých zvířat.
 
 "Rozhodli jsme se lidem ukázat pravdu tohoto utajeného a brutálního zacházení se zvířaty: Pokud to uvidíte na vlastní oči, budete hned vědět, že se to musí zastavit," říká Leah Gatesová, ředitelka kampaně."Krutost, kterou tato zvířata podstupují je ve 21.století nepřijatelná," dodává Philip Lymbery, jeden ze zástupců organizace Compassion in World Farming.
 
Prohlédněte si filmy, které tajně natočili tvůrci kampaně Handle With Care ZDE 
Víc ZDE
 
Čeští farmáři protestují proti zákazu chovu slepic v klecích
1.2.2008 Denik.cz Velcí chovatelé drůbeže v Česku protestují. Nelíbí se jim směrnice Evropské unie, podle níž musí být od roku 2012 zrušen chov slepic v klecích. Po tomto datu se bude moci drůbež chovat pouze v halách a výbězích. „Uvádí se, že dvě třetiny chovů užitkových nosnic v EU jsou v klecích neodpovídajících požadavkům směrnice. Je tedy jasné, že v tento okamžik již není technicky možné přestavbu zvládnout do daného data,“ říká Dana Tůmová, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie. Státní veterinární správa se jejich protestům diví. „Chovatele jsme na rušení klecí upozorňovali již dávno,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Víc  ZDE.
 
Fotbalisté Egypta obětovali krávu. Kvůli štěstí
1.2.2008 www.denik.cz
 
Egypťané totiž přivedli na plochu krávu, kterou následně obětovali pro svůj úspěch na šampionátu. Role rituálního vraha se zhostil záložník belgického Anderlechtu Brusel Ahmed Hassan, který zvířeti probodl hrdlo.
 
 9. 2. 2008 -Stránka Animal rights slaví 4. rok.
 
 
Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.