Hrozná metoda utrácení v době covidové
zastavení větrání nebo-li VSD

 

 

 

 

Musela jsem si poopravit svůj pohled na Západní civilizaci, konkrétně USA. Když se v Číně nedávno likvidovaly miliony vepřů nakažených prasečím morem tak, že je zaživa házeli do jam, kde je polili hořlavinou a zapálili, myslela jsem, že něco podobného není v našich civilizovanějších končinách možné. Mýlila jsem se, byla jsem moc optimistická.

 

   

Pod pláštíkem epidemie

Jak jsme se mohli dočíst i v našich médiích, pandemie covidu tvrdě zasáhla pracovníky na jatkách a živočišných farmách v Americe (a nejen tam) a zvířata neměl kdo krmit a porážet na jatkách. A tak museli zemědělci miliony zvířat utratit. To vedlo mnoho  průmyslových farem k používání děsivých metod. Tak například společnost Delmarva Poultry Industry Inc. prozradila, že bude nucena zlikvidovat až dva miliony kuřat kvůli nedostatku pracovníků a sdělila že kuřata budou usmrcena „schválenými humánními metodami“. Guardian uvádí, že tyto schválené metody zahrnují mimo jiné udušení kuřat uzavřením ventilací v místech, kde jsou chovaná.

Hrůzy vypnutí ventilace

Skupina ochránců zvířat Action Everywhere nebo-li DxE pořídila videozáznam kruté porážky vepřů, ke které došlo v jednom ze zařízení společnosti Iowa Selectfarm v polovině května. Největší producent vepřového masa v Iowě, a čtvrtý v celých USA, použil metodu hromadného utrácení známou jako „zastavení větrání“ nebo-li VSD. V rámci této metody jsou prasata žargonem farmářů „depopulovaná “. Byly utěsněny všechny přívody vzduchu k hale vepřína a pouštěla se tam pára o teplotě 50 stupňů Celsia, aby se uvnitř zesílilo teplo a vlhko. Zvířata byla ponechaná, aby přes noc zemřela. Většina prasat - i když ne všechna - umírá po několika hodinách utrpení kombinací udušení a přehřátí.  Na nahrávkách získaných Interceptem je slyšet pronikavý křik prasat. Nahrávky také ukazují, že některá prasata dokážou přežít - ráno poté Iowa Select vysílá ozbrojené pracovníky, aby vstoupili do haly a prozkoumali hromadu těl prasat a zjistili přetrvávající známky života a  zvířata dorazili. Při tak velkém počtu se zvířat se nekontroluje pečlivě, zda nějaké přežilo, takže je dochází k tomu, že některá živá prasata nejsou zastřelena a tak mohou být pohřbena za živa nebo rozdrcena buldozery, kterými se mrtvoly mrtvoly odklízí.

Už nemohl mlčet

Whistleblower, zaměstnanec Iowa Select, který původně chtěl mluvit do záznamu, změnil názor kvůli strachu ze zaměstnavatele. V rozhovoru s The Intercept popsal, jak byli zaměstnanci svědky nesrovnatelných hrůz a byli nucení jednat proti svému svědomí. Informátor z Iowa Select Farms zdaleka není aktivista za práva zvířat nebo vegan. Je v podstatě přesný opak: celý život byl zaměstnaný v zemědělství, včetně průmyslového zemědělství. Někdo, kdo je zcela zvyklý na chov a porážku zvířat pro jídlo, jenže praktiky společnosti, které byly hrozné už před covidovou krizí, už nemohl a nechtěl ignorovat. 

Ve shodě s domácími iowskými hodnotami

Na dotazy, které farmě předložil The Intercept, Iowa Select neodpověděla. Když ale společnost zjistila, že investigativci z DxE získali z jedné z jejich hal videozáznam ukazující krutou smrt zvířat, připustila použití VSD v článku publikovaném zpravodajem vepřového průmyslu. Situaci se snažili obrátit ve svůj prospěch:„ Aktivisté za práva zvířat útočí na Iowa Select Farms“ - psali v masném zpravodaji a zlehčovali a ospravedlňoval použitou metodu vyhlazování.

Iowa Select Farms se sama označuje za etickou společnost přátelskou ke zvířatům  a  její webové stránky opakovaně zdůrazňují etický zájem společnosti o zvířata. Společnost funguje podle webu „ve shodě s domácími iowskými hodnotami“  
Společnost prohlašuje: “Věříme v každodenní  vykonání těch správných věcí, charakterní jednání a integritu a správcovství našich zdrojů". Motto zdobící přední stránku webu společnosti je :„Produkce vepřového masa zodpovědně“ a obsahuje bukolické obrázky a videa, které vychvalují starost firmy o zaměstnanci i zvířata, včetně  jedné stránky s nadpisem „Opravdová vášeň pro zvířata sahá hluboko“.


P
od dohledem veterinářů

Veterinární příručka výslovně zdůrazňuje, že aktérům přímého násilí na zvířatech hrozí riziko emočního a duševního zranění: “Toto emocionální zranění může přesahovat samotné zaměstnance zařízení...Ti, kteří se rozhodnou pro depopulaci, musí mít na paměti emoční dopad na majitele zvířat, laboratorní techniky, manažery ochrany přírody, personál odpovědný za mimořádné situace, veterináře a celou obec obecně.“

Z veterinárních předpisů jasně vyplývá, jak je to děsivá metoda a jaké utrpení zvířatům přináší. AASV (Americká asociace veterinářů vepřů) až v okamžiku, kdy společnost Iowa Select zjistila, že masové vyhubení prasat bylo natočeno, veřejně obhajovala, že uzavření větrání může být odůvodněno pandemií coronaviru. A že na proces utrácení vepřů dohlíží veterinární lékaři a odborníci na welfare zvířat.

The Intercept je online zpravodajský server, vznikl v r. 2014 a publikuje investigativní žurnalistiku.   

Na závěr: Malé zamyšlení nad některými analogiemi