Stíny olympijských her

Viděla jsem krutosti, nad kterými se normálnímu člověku zvedá žaludek. Každým rokem pravidelně začne masové trávení toulavých zvířat před velikonocemi a potom před letní sezónou.

Valerie Bradfordová
Friends of Animals, Mykény

V naší oblasti bylo během 14-ti měsíců zaznamenáno 258 otrávených zvířat. Samozřejmě reálné číslo je mnohem vyšší.

Effie Dodoura
ARGOS Animal Welfare Society,Thessaloniki (Soluň)

 

Řecká vláda je absolutně neschopná… Můžeme poskytnout svědectví lidí v oblasti Kavala, kde mnoha lidem byli otráveni jejich psi. Hladová zvířata hledající potravu a úkryt jsou trávená a  umírají nepředstavitelně bolestivou smrtí.

James Leahy
Aesops Friends of the Animals, Kavala

 

Je fakt, že  přes všechnu snahu skupin ochránců zvířat trávení zbloudilých zvířat stále pokračuje. Sledoval jsem bezmocně jak zvířata umírala v mém náručí, vím že trávení pokračuje. I přes prohlášení vlády.

Elizabeth Koubena
Society for the Protection of Stray Animals, Glyfada

 

Trávení je rozšířené po celém Řecku. Osm psů bylo otráveno v Sivri, na Chalkidiki. Nedávno to bylo v Kavale a Ag.  Nicolaos na Krétě. Většina koček vykastrovaných ochránci zvířat v Ag. Nicolaos je už mrtvá. Situace je tak špatná, že mnoho majitelů psů vlastní atropin, protilátku proti jedu.

Carol Mc Beth
Greek Animal Welfare Fund

 

Jestliže pojedete na dovolenou do Řecka uvědomte si,  že v této zemi je obvyklé ohavné zacházení se zvířaty.

Marjorie Pandi
The Ark, Korfu

Řecko je oblíbený cíl prázdninových cest. Země se pyšní  kulturním bohatstvím navazující na historii dlouhou více než 5000 let. Řecko dalo světu i olympijskou tradici. A právě kvůli nastávající olympiádě probíhaly v řeckých městech nelítostné čistky na odstranění toulavých psů a koček. Je zde víc než 0,5 miliónů toulavých psů. V hlavním městě Atény je jich nejméně 15 000. Nejčastěji se jedná o psy, které opustili jejich majitelé. Každý turista může tato bezprizorní zvířata vidět potulující se v ulicích, v blízkosti hotelů, letiště, na plážích. Psi jsou neagresivní, někteří jsou přítulní, jiní plaší. Turisté mohou nabýt dojmu, že život toulavých zvířat, psů i koček je vlastně svobodný a hezký. Snad v turistické sezóně v létě u hotelů se zvířata mají dobře. Horší je  až sezóna skončí. Mnoho zvířat je  nemocných,  např. mají leishmaniosu,  mnoho koček je možno vidět s těžkým onemocněním očí .

K horším vlastnostem Řeků patří hlučnější způsob života, nedochvilnost, nedodržování závazků a nedostatek smyslu pro pořádek v okolí jejich domu a bohužel také horší zacházení se zvířaty. Samozřejmě najdou se  místní obyvatelé,  kteří toulavým zvířatům pomáhají,  jsou to také pracovníci i návštěvníci penziónů, hlavně turisté poskytují zbytky jídla zvířatům-psům i kočkám.

 Mnoho útulků a ochranných organizací založili ale cizinci  z Velké Británie, Německa, Holandska... Zde pracují také dobrovolníci z těchto zemí. Necitelnost ke zvířatům je v Řecku celkem běžná, její příčiny jsou hlavně v neznalosti. Řekové  trpí vzhledem ke zvířatům předsudky a pověrami.  Jestliže žena otěhotní, často se stává, že pes je vyhnán na ulici. Nebo  donesou psa do útulku, protože pes v noci vyl a jejich babička věří, že je to předzvěst smrti. Vláda se nesnaží lidi vzdělávat. Na vesnici jsou psi drženi jako hlídací a lovečtí. Není moc zvykem jít s psem na procházku, nechat ho proběhnout.  Psi tráví svůj život přivázáni na krátkém řetězu, bez možnosti skrýt se před letním, nemilosrdným sluncem nebo chladem v zimním období. Anebo je psu ponechána volnost, toulá se vesnicí sám, se všemi riziky s tím spojenými. Největší kategorií jsou opuštění bezdomovci. Na venkově lze také spatřit ovce, krávy, kozy, koně, osly uvázané na krátkém provaze bez možnosti najít si úkryt ve stínu.

I když Řecká vláda se to snaží popírat, problém s toulavými psy a kočkami se v Řecku, podobně jako v jiných balkánských zemích , řeší  nejčastěji hromadnými otravami, střílením apod. Podle zákona  1197 z roku 1981 je trávení toulavých zvířat zakázané. Používají se jedy, které doslova rozleptají vnitřnosti. Nejčastěji je jed na ulicích nastražen mimo turistickou sezónu, navečer a těla zvířat jsou odstraněna před úsvitem. Svědectví této praxe je hojné, dokonce o byl o tomto dokument v řecké televizi. Policie a úřady je lhostejné k nahlášení týrání zvířat, zákony na ochranu zvířat jsou nedostatečné.

Pod nátlakem světové veřejnosti před olympijskými hrami se úřady začaly přece jenom trochu snažit. Vznikly nové útulky. Starostka Atén Dora Bakoyannisová chtěla jít příkladem a tak si adoptovala 2 psy. Magistrát zbudoval veterinární kliniky a horkou linku na ohlašování toulavých psů. Tato opatření byla prosazováno socialisty poté, co se 99% Atéňanů vyslovilo pro řešení situace kolem toulavých psů. Po mezinárodním nátlaku a stížnostech turistů na zacházení se psy magistrát financoval útulky a je zakázáno opustit psa pod pokutou 1000 euro. Požadavky ochránců zvířat jsou takové, aby  místo eutanázie a útulků, které mají většinou hroznou úroveň, byla zvířata kastrována a vypouštěna na stejné místo. Dokonce byla rozvinuta kampaň na evakuaci řeckých psů do nových domovů v Evropě,  nemálo turistů ze Západní Evropy si z dovolené doveze  domů  psa nebo kočku.

 

Odkazy

 

ŘECKO: 

Fotky:

http://www.peta.org/alert/grkphotos.html

http://www.garcanada.bizland.com/id17.html 

http://www.archenoah-kreta.com/cr_e.php

http://www.atlantisnet.gr/cidag/photo.asp

Video: http://www.ua4a.org/Greece.mov nové

Linky:

http://www.ochranazvirat.cz/html/detail_clanek.php?id=371 nové

http://www.idausa.org/athens/ nové

http://www.de4you.de/Gesellschaft/Tiere/Tierschutz/Vereine_und_Tierheime/Griechenland/

http://www.atlantisnet.gr/cidag/

http://www.garcanada.bizland.com/

http://www.actionagainstpoisoning.com/pages/uk/greece.html

http://www.greekanimalrescue.com/

http://www.animalpardnet.de/frame.html

http://www.hackwriters.com/greektragedy.htm 

http://www.athensguide.com/practicalinfo/animalwelfare.htm

Kréta:

http://www.arkonline.com/crete.htm

http://www.archenoah-kreta.com/

http://www.malia.co.uk/haven/

Kočky Kréta: http://www.kretakatzen.de/

Korfu:

http://www.corfudogs.org/

Kefalonia:

http://www.kefalonia-animal-trust.org/html/03-12_dogs_shot.html

Samos:

http://www.tierhilfe-samos.de/index_en.htm

Článek- Řecko - země koček:http://www.modrykocour.cz/reckozemekocek.htm

Článek- Rady do Řecka pro kočkaře: http://www.modrykocour.cz/radydorecka.htm

CHORVATSKO:

http://www.prijatelji-zivotinja.hr/kolinje/

ŠPANĚLSKO:

http://www.de4you.de/Gesellschaft/Tiere/Tierschutz/Vereine_und_Tierheime/Spanien/

http://www.spanishdogs.com/

http://www.dogs-in-spain.org/

Korida, fiesty

TURECKO:

http://www.de4you.de/Gesellschaft/Tiere/Tierschutz/Vereine_und_Tierheime/T_rkei/

http://peta.org/feat/turkdog/index.html

Článek-Psí život jako v době kamenné:  http://www.abicko.cz/Clanek407.htm

RUMUNSKO: 

http://www.proanimals.ro/

http://www.blesk.cz/Clanek44727.htm