Zákony, zákonodárci a zvířata
 
 
 
Brusel poslal Maltu k soudu. Za střílení ptactva
26.2 .2008 aktualne.centrum.cz
Malta bude u Evropského soudního dvoru vysvětlovat, proč povoluje masivní lov divokého ptactva. Lovci každý rok zabijí
při jarním tahu statisíce divokých ptáků.Na Matlu stěžovala renomovaná mezinárodní organizace Bird Life International. Evropská komise stížnost uznala a podala na ostrovní zemi žalobu. "Na Maltě žije zhruba 400 tisíc obyvatel, z toho 15 tisíc aktivních lovců. Každým rokem zastřelí okolo dvou milionů ptáků," uvedla Alena Klvaňová z České společnosti ornitologické. Lovci střílejí chráněné druhy ptáků, aby si doplnili své sbírky vycpanin. www.birdlifemalta.org
 
Kritice mezinárodní ornitologické organizace čelila také vláda ve španělském Katalánsku. Tamní kabinet na podzim oznámil, že chce uzákonit velmi drastický způsob lovu ptactva pomocí lepidla. Lovci natřou větve stromů a keřů lepidlem, kam nahrávkami s hlasy ptáků přilákají "oběť", kterou chtějí chytit.
 
Sněmovna schválila zákon na ochranu zvířat
18. června 2008
 
Sněmovna schválila zákon na ochranu zvířat. Norma upravuje pravidla pro přepravu zvířat a její maximální dobu. Takzvané kontaktní norování, při němž se lovečtí psi cvičí přímo na živých zvířatech, nepovoluje. Zpřísňuje také postihy za trápení zvířat či jeho propagaci. Zákon začne platit, pokud ho podpoří Senát a podepíše prezident.

Sněmovna zákon na ochranu zvířat projednávala už loni. Spory budilo právě kontaktní norování. Kvůli němu normu poslancům vrátili senátoři. Navrhovali zakázat přímé cvičení loveckých psů na liškách či jiných zvířatech. Sněmovna si ho ale prosadila. Prezident pak zákon s norováním vetoval. Poslanci prezidentovo veto nepřehlasovali. Zákon tedy nebyl přijat. Vláda nyní podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) předložila "senátní verzi". Kontaktní norování nepovoluje. Sněmovna dnes předlohu schválila. Ze 182 zákonodárců pro ni hlasovalo 149, proti nebyl nikdo.

Zákon upravuje pravidla pro přepravu zvířat a maximální délku cesty na jatka. Po Česku nesmí trvat déle než 8 hodin. Norma nově za týrání považuje i poškozování a přistřihávání křídel ptáků při přepravě kvůli tomu, aby nemohli uletět. Pokusy
na zvířatech budou přípustné jen tehdy, pokud se prokáže, že neexistuje jiná možnost zkoušení.

Podle nového zákona by neměly smět kupovat zvířata děti do 15 let. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná
a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí. Norma nově upravuje i ochranu zraněných zvířat, která byla odchycena v přírodě. O ně bude muset v záchranných stanicích pečovat minimálně jeden pracovník. 

Mezi přestupky patří podle zákona nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun. Pokutu až 200.000 korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat. Za další delikty hrozí pokuta 50.000 korun.
 
Místo pokut bude za týrání zvířat vězení
23. července 2008, iDnes 

Tresty za týrání zvířat zřejmě výrazně přitvrdí. Pokud člověk umučí zvíře k smrti, může skončit ve vězení. Dnes mohou soudci posílat za mříže jen tyrany-recidivisty, ostatním udělují pouze pokuty.

"Ten, kdo je schopen týrat zvířata, je schopen týrat i lidi. Společenská nebezpečnost takových činů je vysoká," prohlásil poslanec David Šeich (ODS), který chce tresty vězení pro tyrany zvířat zdvojnásobit a udělovat je už při prvním prohřešku.Návrh novely trestního řádu hodlá Sněmovně předložit v září. I kdyby Šeichovi jeho záměr nevyšel, je ve Sněmovně připraven jiný návrh trestního řádu, který peněžité tresty nepřipouští. Obžalovaný by od soudu odešel minimálně s podmínkou.I nový kodex, který Sněmovna projedná na podzim, výrazně zvyšuje tresty vězení. Za týrání zvířete by šel pachatel až na dva roky do vězení,

a kdyby zvíře utýral k smrti nebo kdyby byl tyranem-recidivistou, stráví zamaž tři roky.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který návrh předložil, pamatuje i na zanedbání chovů. Navrhuje až pět let vězení tomu, kdo týral nebo utýral větší počet zvířat.

Poslanec Šeich ví o novém trestním kodexu ministra Pospíšila a svou novelu chce předložit proto, aby vyšší tresty začaly platit dříve.Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS, křesťansko-konzervativní odnož) je proti návrhu. 

Jak přitvrdí tresty?

Co platí nyní
Až 1 rok vězení nebo pokuta, pokud byl pachatel za týrání zvířat potrestán v předchozích dvou letech
Až 1 rok vězení nebo pokuta za utýrání zvířete k smrti
Až 2 roky vězení za týrání zvířete na veřejnosti

Návrh ministra spravedlnosti
Až 2 roky vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiného majetku za týrání zvířat
6 měsíců až 3 roky vězení, pokud byl za týrání zvířat potrestán v uplynulých třech letech nebo kdyby zvíře mělo trvalé následky, případně uhynulo
1 rok až 5 let vězení, kdyby týral větší počet zvířat

Víc ZDE , Novela zákona na ochranu zvířat - § 13 b

 

 
Benda: "Mrtvola ano, zvíře ne"  

 

Dne 1.1.2009 nabude účinnosti nový zákon o Policii ČR – zákon č. 273/2008 Sb.Tento zákon v ustanovení § 40 upravuje právo vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře. Viz sněmovní tisk 439.
 
Původní návrh ovšem obsahoval právo vstupu nejen do jiného prostoru nebo na pozemek, ale také právo vstupu do obydlí. K tomu znění ovšem podal pozměňovací návrh poslanec Marek Benda (ODS, křesťansko-konzervativní odnož) : "Pokud je tam mrtvola, pak ano, ale týrané zvíře nemůže být důvodem vstupu".

Víc ZDE: www.psp.cz a ZDE

 

 

 

Pojídání psů by se mohlo stát trestným činem
17.12.2008                          
David Šeich (ODS) a Jeroným Tejc (ČSSD), kteří navrhují poměrně převratnou změnu zákona o ochraně zvířat. Chtějí dát veterinárním inspektorům pravomoc vstupovat na cizí pozemek bez souhlasu majitele.Na zřízení zvláštní "veterinární policie", která by na vše popsané dohlížela, se domluvili poslanci z vládní ODS i opoziční ČSSD.

Nebude čas zahladit stopy

To by významně pomohlo úřadům, aby mohly účinně zakročit proti majitelům psích jatek. Tedy proti podnikatelům, kteří chovají psy mnohdy v otřesných podmínkách na maso a bez veterinárních povolení a kontrol je načerno prodávají do restaurací. O tom, že taková psí jatka v Česku existují, mluvila v úterý na tiskové konferenci poslanců Marie Lokingová z psího útulku v Chebu. "Zvlášť u hranic s Německem je to stále větší problém, který současné zákony nejsou schopny řešit," řekla.

Kvůli nedokonalým zákonům však viníci unikají trestu. "Zavolali jsme kompetentní orgány, ale majitel policistům vstup na svůj pozemek neumožnil," popisuje největší zádrhel Lokingová. Na povolení k domovní prohlídce se muselo čekat do druhého dne, takže podezřelí měli dostatek času zahladit stopy.

Šeich s Tejcem navrhují, aby každý pes musel mít povinně v těle čip, díky kterému bude v centrálním registru velmi snadno dohledatelné, komu patří a jakou minulost má za sebou.  "Hned bude jasné, kdo všechno ho vlastnil, kdy byl proti čemu očkován, případně koho kdy napadl," říká Šeich. Pokud z registru vyplyne, že u nějakého chovatele psi záhadně mizí, bude to indicie pro policii, kam zaměřit pozornost ohledně týrání zvířat, případně psích jatek.

Ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková však takovou myšlenku považuje za úsměvnou. "Majitel, který nebude chtít o svého pejska přijít, si ho určitě očipovat nechá, ale majitel, který psy chová na maso, se nějakým čipováním obtěžovat nebude," míní.

"Chceme hlavně změnit to, že každá kontrola veterinární správy musí být předem ohlášena," říká Šeich. Takové inspekce jsou totiž k ničemu, získat důkaz lze jedině tím, že inspektoři chytí někoho při činu.

Možnost vstupovat na cizí parcely sice od Nového roku získají díky novele zákona policisté, obchodníci s psím masem jsou však na to podle Lokingové připraveni.

"Máme informace, že své chovy stěhují z venkovských usedlostí do sklepů, nedotknutelnost obydlí totiž zůstává zachována i nadále," říká Lokingová.

 
Česko bude bojovat za ochranu tuleňů

7.ledna.2009, www.denik.cz

České ministerstvo životního prostředí chce využít českého předsednictví Evropské unii, aby tento nehumánní způsob lovu zcela vymýtilo a scény plné krve byly definitivně minulostí.„Jednou z věcí, které chceme dotáhnout do konce, je zákaz prodeje výrobků z tuleňů. Pro Českou republiku je to sice věc trochu vzdálená, ale právě kvůli naší nezávislosti bychom shodu najít mohli,“ řekl první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Česko čeká těžký úkol kočírovat debatu o tom, zda lov tuleňů úplně zakázat s tím, že pak ale bude porušován. Druhou variantou je pak částečný zákaz s výjimkami. Už loni zákaz dovozu kůží vyhlásily Nizozemsko a Belgie. Evropská unie zatím zakazuje dovoz kůží z bílých tuleních mláďat

Kanada v prosinci 2008 zavedla nová pravidla pro lov tuleňů.  Tuleni byli ubíjeni a často i stahováni z kůže zaživa, lovci budou nyní muset také tuleně starší jednoho roku místo ubití speciální tyčí s hákem zastřelit. Nově budou muset být zvířata zabita před tím, než je lovci začnou stahovat z kůže (sic!). V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc. Lovci se nově podle zákona budou muset ujistit, že je ulovené zvíře opravdu mrtvé, teprve pak ho budou moci začít stahovat z kůže. Iluze stahování za živa je prý podle lovců vyvolána tím, že tuleni se pohybují díky reflexům i po smrti.

Tuleni byli ubíjeni a často i stahováni z kůže zaživa, lovci budou nyní muset také tuleně starší jednoho roku místo ubití speciální tyčí s hákem zastřelit. Starší zvířata ovšem tvoří pouze malou část ulovených tuleňů. Lovci si vybírají většinou mláďata. Tuleně zabíjejí pro jejich kožich, nejoblíbenější jsou proto mláďata, která ještě neztratila jemnou kožešinu.

Změny prý zvednou náklady lovců a sníží "rychlost" zabíjení tuleňů. Organizace International Humane Society je však označila za cynické a kosmetické. Mluvčí International Fund for Animal Welfare uvedla, že nová pravidla toho moc neřeší, protože dovolují střílet tuleně ve vodě, kde se lovci nemohou ujistit, že je zvíře mrtvé.

Zdroj ZDE

 Svoboda zvířat  zahájila 3. 2. zcela novou kampaň s názvem "Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti". Více se dozvíte ZDE

 
Krávy v Česku mrznou, žijí jako divoká zvěř
2. února 2009, www.lidovky.cz
 
Zvířata nemají k dispozici jakýkoliv přístřešek, kam by se mohla ukrýt. Když je sníh, brodí se závějemi. Když prší, stojí na dešti – stejně jako při současných silných nočních mrazech. Nejedná se přitom o žádné zvlášť odolné plemeno, ale o klasické stračeny. Jedná se o hlavně o krávy podnikatelů, kteří pobírají dotace na údržbu krajiny, na niž vyženou krávy, najmou krmiče a jinak už se prakticky o nic nestarají. Skot je na mnoha místech ponechán kromě dovozu krmení prakticky celý rok svému osudu a žije se souhlasem veterinářů jako divoká zvěř. Ovšem s tím rozdílem, že se ani nemůže schovat pod stromy v lese.
 
Nějaký přístřešek by měl být, ale krávy zvyklé na pohyb venku se mohou obejít i bez něj,“ tvrdí nicméně předseda Mlékárenského družstva Jih Zdeněk Houška.V Rakousku a Německu to funguje jinak Mnoha lidem je však divné, proč nefunguje podobný způsob chovu v sousedním Rakousku a Německu. I když krávy tady také chodí v zimě ven, před maštalemi mají většinou velké přístřešky jako možnost úkrytu. Obrázek širokých zasněžených plání, na kterých se pohybují tisícihlavá stáda skotu za jakéhokoliv počasí, je tak u sousedů zcela ojedinělý. 
 
I my každému doporučujeme přístřešek, kam se zvířata mohou schovat zejména před větrem. Není to nárokový požadavek ze zákona, ale pouze doporučení, říká ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba. Další veterináři ale trvají na klasickém přístřešku. „Já bych doporučoval do takových úkrytů i podestýlku,“ říká veterinář František Roučka. Zdroj: ZDE
 

Zuzana Roithová žádá uvalení moratoria na lov tuleňů

Kruté zabíjení tuleních mláďat a dokonce jejich brutální stahování zaživa, vše ve jménu  obchodování s produkty  těchto sympatických zvířat, šokuje celý svět. Změnit tento stav a tuleně zachránit před mučením - to je problém, o kterém se bude rozhodovat brzy v Evropském parlamentu,“ říká Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu...."Na mou otázku, jak kanadská vláda kontroluje způsoby lovu a zda potrestala oněch 700 rybářských společnosti, o kterých dostala důkazy od NGO, že prokazatelně používají zakázané brutální způsoby lovu, zástupce kanadské vlády nedokázal před naším výborem odpovědět,“ říká europoslankyně. 

Kanada se tvelmi brání opatřením, která omezí či znemožní dovoz tuleních výrobků do EU. Také lov tuleňů v Grónsku je dnes organizovaný a orientovaný pro komerční účely. 

 Většina evropských zemí zakázala už v roce 1983 dovoz kožešin nejmladších tuleních mláďat. USA a některé evropské země mají již úplný zákaz  dovozu a prodeje tuleních kůží, ale zboží se k nim přesto dostává, protože řada  jiných evropských zemí zákaz nemá, případně jej teprve připravují.  Kromě  severských států je to zejména Itálie, která obchoduje s tuleními kůžemi ve velkém. EU je stále největším dovozcem těchto kůží na světě a lovci tuleňů zabíjejí tulení mláďata po tisících. Navíc jsou narušována pravidla volného obchodu na vnitřním trhu EU.

Evropané musí najít společnou řeč, pokud chtějí něco proti brutálnímu lovu  tuleňů udělat. V posledních čtyřech letech bylo zabito více než jeden a půl milionu tuleních mláďat, a údajně dvě pětiny byly staženy z kůže ještě zaživa,“ upozorňuje Roithová. Obdobím největších masakrů je jaro, kdy se na krách rodí mláďata. Evropská komise však celoevropskou legislativu na zákaz produktů z tuleňů zatím odmítá a místo toho navrhuje řadu výjimek a zlepšení standardů lovu tuleňů. „To je alibismus, vždyť už dnes má Kanada své standardy, ale rybáři je nedodržují a vláda je nekontroluje. Není známo, že by  za to byl někdo exemplárně potrestán. Dokud Kanada nezmění přístup, měla by EU uvalit moratorium na dovoz výrobků z tuleňů,“ kontruje Zuzana Roithová.               

Europoslanci by měli o návrhu nařízení hlasovat začátkem dubna 2009. Nyní zkoumají, zda do zákona zahrnout výjimky pro výrobky z tuleňů zabitých tzv. „humánní cestou“. 

 

Zákony, zákonodárci a zvířata