Odvrácená tvář tradiční čínské medicíny: medvědí farmy
Inka Wágnerová

 

Během 1999 a 2000, WSPA řídila jedno z nejúplnějších vyšetření čínských  medvědích farem.
( World Society for the Protection of Animals ) zaštiťuje 378 ochranářských organizací z 90 zemí. WSPA je mezinárodní organizace na ochranu zvířat existující již 40 let, se sídlem v Londýně a pobočkami po celém světě. Má zvláštní status poradce při Organizaci spojených národů a status pozorovatele v Radě Evropy. Finančně podporuje projekty zabývající se záchrannými programy a ochranou zvířat, pořádá kampaně a organizuje výchovné programy).

Vyšetřování odhalilo, že na čínských farmách pokračuje mrzačení medvědů. Tato zvířata jsou vystavena nejstrašnějšímu stupni krutosti a zanedbávání.V průběhu minulých 3000 let, tradiční čínská medicína předepisovala deriváty medvědí žluče (nejčastěji žluče z černého medvěda asijského) k nejrůznějším medicínským účelům. Medvědí žluč obsahuje aktivní složku, známou jako Urso-Deoxy-cholová kyselina (UDCA), o které se předpokládá, že snižuje horečky a zlehčuje průběh zánětlivých onemocnění, slouží jako ochranný faktor ledvin, zlepšuje zrak a rozpouští žlučové kameny. V průběhu posledních 20 let ze poptávka po medvědí žluči několikanásobně zvýšila a to vedlo k zavedení intenzivního "farmového" chovu" medvědů, pocházejících z volné přírody. Oficiálně je dnes 247 medvědích farem po celé Číně, ve kterých se chová 7 000 medvědů. Tyto farmy existují i ve Vietnamu, v Jižní Koreji byly tyto farmy údajně zakázány v roce 1992, ale praxe pokračuje.

Tradiční čínská medicína využije 500 kg žluči ročně, celková produkce je však 7 000 kg za rok. Většina žluči je dále využívána k uspokojení poptávky po produktech z medvědí žluče, jako jsou víno, nejrůznější "posilující léky" a oční kapky, přidává se i do šamponů.. Současný vývoj ukazuje, že čínská vláda dlouhodobě počítala s tímto "medvědím průmyslem".  Život medvědů v těchto farmách je však neúnosný. Jsou drženi v malých klecích (v průměru, klece byly 0.8m x, 1.3m x 2m), kde se nemohou ani otočit a jsou dvakrát denně podrobeni odebírání žluči. K zajištění pohodlného přístupu ke žlučovému měchýři medvědů je v krajině břišní proveden řez, který vytváří průchod až k měchýři. Tento průchod je otevírán dvakrát denně pomocí trubice nebo kovové tyčinky, které umožňují průtok žluči. Někdy je katétr zaveden trvale. Medvědi bývají také trvale znehybněni v železných korzetech.

WSPA vyšetřovatelé viděli při odběru známky krutého zoufalství všech medvědů. Medvědi bolestí sténají a bouchají hlavami do klece,žvýkají si vlastní tlapy. Mnoho medvědů při těchto chirurgických zákrocích zemře kvůli komplikacím a nákazám.. Úmrtnost je současně mezi 50 a 60 procenty.. Délka života medvěda, který přežije tuto metody dramaticky zkrácen na pět až deset let.  Někteří medvědi byli nalezeni, jak leží v klecích a z jejich otevřené rány jim neustále vytéká žluč do misky, která leží pod klecí. 
 
Bohužel žádné veterinární ošetření na farmách nebylo dostupné Někteří "chovatelé" dokonce vypověděli, že pokud je medvěd nemocný nebo přestane produkovat žluč, je ponechán svému osudu, v jehož závěru umírá- hladya nemocí nebo jsou jim ještě zaživa uřezávány tlapy*, které jsou vyhledávanou pochoutkou v celé jihovýchodní Asii a slouží jako další příjem farem. Tento tragický osud uvězněných medvědů není jedinou negativní stránkou věci chovu medvědů. Další důležitou skutečností tohoto "medvědího průmyslu" je fakt, že noví medvědi jsou stále z valné většiny získávány odchytem z volné přírody. Tímto se velice rychle snižuje populace volně žijících medvědů v Číně. .

Ministerstvo zemědělství v Číně v roce 1997 uveřejnilo zprávu, že na území Činy se vyskytuje 61 700 volně žijících medvědů, z toho 46 530 černých asijských medvědů. Ale společnost Mezinárodní unie za zachování přírody (IUNC) publikovala data ze svých výzkumů, kde uvedla, že těchto medvědů je méně než 20 000. Toto, společně s volným obchodem s produkty vyrobených z medvědí žluči po celé Číně, jasně pokazuje na fakt, že čínský zákon na ochranu přírody není efektivní.

Vývoz produktů z medvědí žluči do zahraničí je zakázán vzhledem k tomu, že černí asijští medvědi jsou na seznamu CITES ( Convention on the International trade in Endangered Species ). Přesto se však tyto produkty převážejí do zahraničí ilegálně, převážně na Taiwan. Dokonce někteří majitelé medvědích farem přiznávají, že jejich produkty jsou pravidelně vyváženy do Koreji a Japonska.

Záchrana medvědů

Také zakladadelka AAF (Animal Asia Foundation) Jill Robinsonová se zasloužila o to, že fotografie medvědů chovaných v nesnesitelných podmínkách v Asii obletěly v roce 
1993 celý svět. A za svou činnost byla vyznamenána anglickou královnou.  Jill Robinsonová pátrala po těchto farmách a chtěla to vše vidět na vlastní oči.
 
Sama o tom píše: "Někdy člověk obdrží informace, které nemůže ignorovat. To se mi stalo v roce 1993. Připojila jsem se ke skupině z Hong Kongu a navštívila tyto farmy Nic mně nepřipravilo na scénu, kterou uvidím....Zatímco farmář a jeho manželka hrdě vykládali o své práci, já jsem se odkradla od skupiny a našla jsem schody, které vedou dolů do místnosti. Jak si oči zvykly, uviděla jsem scénu jako z hororu. Řada malých klecí s medvědy, z nichž někteří tam byli věznění až 13 roků. Tato jak ve středověku mučená zvířata měla infikované, zející rány v žaludcích z kterých vyčnívaly kovové, rezavé katétry.

Najednou jsem ucítila dotyk na rameni, otočila jsem se a viděla samičku medvěda, vzala jsem její tlapu a slíbila, že se pokusím o její záchranu. Od tohoto momentu jsem začala pracovat s čínskými úřady na osvobození těchto medvědů." 

V roce 1994 po rozsáhlých jednáních s čínskými úřady vznikla dohoda o budoucí eliminaci medvědů na nejhorších farmách, dohody se také týkaly hledání bylinné alternativy k medvědí žluči.

V roce 1995 byla uzavřena jedna farma a medvědi začínají s rehabilitací a léčbou.

V roce 1999 AAF dostává povolení od čínských úřadů k návštěvě dalších jedenácti farem v provincii Se Čuan.

V roce 2000 vznikla nebývalá dohoda mezi čínskými úřady a AAF na záchranu 500 medvědů.

Jill Robinsová o tom píše: "Nejprve bylo přijato z farem 63 medvědů. To jak nám medvědi věřili a odpustili lidem mučení, byla lekce.pro nás všechny.

Medvědi přijeli v kamionech v rezavějících klecích. Jejich věk se pohyboval od mladých šelem až k starým. Jsme zasaženi hrůzou při pohledu na jejich vyhaslé oči a jejich bolest.

Nabízíme jim skrz klec kousky ovoce a medvědi je jemně berou z našich prstů. Naše emoce se zmítají od radosti až po hněv nad takovým strašlivým týráním. Musíme chirurgicky odstranit kovové katétry a už nyní jsme šokování rozsahem zranění a divíme se, jak tato zvířata vlastně přežila takové zacházení a poranění. "Záchranný tým je šokovaný, tím co vidí. "Musela jsem plakat", říká Dr.Gail Cochrane, jedna z veterinářek. "Našla jsem v břišní dutině rez, vatové tampony a masivní abscesy. Jeden medvěd měl tak deformované nohy a hrudní koš, že nemohl polykat jídlo. Víme, že mnozí se budou moci zotavit, ale až po měsících léčení a rehabilitace. Prázdné klece zachováme jako symbol mučení a bolesti a chceme aby žádné zvíře už nemuselo trpět jako tito medvědi.

Jeden krásný medvěd má veliké problémy. Měl korodující katétr v žaludku, zlomené zuby od okusování mříží, drápy zarostlé do tkáně. Na hlavě ztratil srst jak opakovaně tloukl hlavou o mříže. Musel být přednostně operován a nyní je na volném prostoru, kde se vůbec poprvé v životě může postavit a pohybovat. Svaly jsou však degenerované a rehabilitace bude trvat dlouho. Medvědi Mona a Mary takové štěstí neměli. Zemřeli na zánět pobřišnice způsobený prosakováním žluče do břicha.

Každý den musíme povzbuzovat medvědy, aby stáli na oslabených zadních nohách. Odměňujeme je jahodovým džemem a medem. Medvědi si začínají pomalu užívat nepoznané svobody. Zprvu velice opatrně, nyní už lezou po hřišti a hrají si.

Během záchrany medvědů jsme byli svědky velice smutných věcí. Jen nedávno jsme osvobodili posledního medvěda s první skupiny 65 medvědů. Náš milovaný Max, jehož operace trvala 7 hodin, kdy se vyndával 7, 5 palcový katétr, byl bezbolestně uspán, protože prohrál zápas se šířícím se zánětem pobřišnice. Další medvěd měl vylámané všechny zuby, jak se chtěl dostat z těsné klece, musel se proto podrobit operaci, která ho zbavila bolesti. 

Jsme svědky také šťastných událostí. Melody, Andrew, Gail si vesele hrají v doupatech, nebo pobíhají poprvé ve svém životě na trávě. Jsme připraveni přijmout další skupinu medvědů. Čínská vláda zařídí v nejbližších měsících propuštění dalších 40 medvědů. Plánujeme stavbu.nového útočiště. Atmosféra je neuvěřitelná.Vidíme ,že naše sny o osvobození medvědů se plní. Největší naší starostí zůstává zoufalý závod se sháněním financí. Díky laskavosti a velkorysosti mnoha lidí, kteří nám pomáhají může být zachráněno ještě mnoho medvědů."

 

Medvědí farmy:

 

www.moonbears.org/image_gallery.html new

Saving Moon Bears from Lives of Torture -- China new

Bear Farming

Korea

Vietnam   
A Painful Life for Bears in Vietnam

*Miroslav Macek: »Jedl jsem i medvědí tlapy a pil hada«

 

                                       

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 O