Gene Baur
         
 
zakladatel Farm Sanctuary
         
             
 
 

Gene Baur je spoluzakladatel a prezident společnosti Farm Sanctuary, autor bestselleru Farm Sanctuary: Změna cítění a smýšlení o zvířatech a potravě. Gene vyrůstal v Hollywoodu, v Kalifornii a pracoval ironicky v reklamách pro McDonald, KFC a jiné restaurace rychlého občerstvení.  Ale prý již odmalička věděl, že chce pomáhat druhým. "Moji rodiče jsou velmi konzervativní katolíci a já jsem vyrůstal se silnou dávkou katolické morálky," vzpomíná. „Nedržel jsem se všeho, ale některé mravní základy jako „Nezabiješ” pro mě zůstaly důležité a tyto hodnoty podporované lidovou hudbou, kterou jsem na střední škole objevil, u mě přetrvaly. ”Proto během studií na střední škole pomáhal Gene jako dobrovolník v dětských nemocnicích pro nevyléčitelně nemocné děti. Na vysoké škole pracoval s problémovými dospívajícími. Nakonec  Gena cesta logicky zavedla do rodícího se hnutí na podporu etického zacházení se zvířaty a stal se veganem. A v roce 1986 založil útulek pro hospodářská zvířata Farm Sanctuary. Gene nafotil a nahrál na video stovky velkochovů a jatek, aby odhalil bezpočet případů krutosti v těchto zařízeních. Jeho práce byla zveřejněna ve všech hlavních zpravodajských médiích.

Gene také pomohl zahájit legislativní proces, aby se zabránilo týrání hospodářských zvířat, svědectvím u soudu a před místními, státními i federálními orgány. Sehrál důležitou roli při přijetí prvních amerických zákonů zakazujících kruté zemědělské metody, včetně zrušení klecí pro březí samice na Floridě, zrušení klecí pro telata a březí krávy v Arizoně a zákaz produkce ztučnělých jater foie gras v Kalifornii.

„V průběhu let jsem byl svědkem hrozných věcí, lidé se chovali ke zvířatům mimořádně krutě, stala se z nich monstra. Vzpomínám si, jak jsem jednou pozoroval pár chlápků na jatkách při práci s elektrickým bodcem, kterým poháněli krávy přes ohradník, a jeden z těch chlapů pouštěl proud krávě na genitálie, působil jí bolest jen tak, pro zábavu. To je jedna z nejděsivějších věcí, které vídáme - lidé v branži se zapojují do čistě sadistického chování. Lidé, kteří na těchto místech pracují, se nedívají zvířatům do obličeje: ta zvířata pro ně nejsou nic než kusy masa. Lidé na jatkách si na zabíjení zvykli do té míry, že si myslí, že násilí je normální."

„Ale nemáme jen špatné zprávy. Když jsme získali naši farmu ve Watkins Glen v New Yorku, bydlel přes ulici chovatel kožešinových zvířat. Nebyli jsme z toho zrovna nadšení, ale chovali jsme se přátelsky a zvali ho na naše akce. O pár let později k nám přišel a pravil: "Už takhle nechci dál zabíjet zvířata," a své podnikání s kožešinami ukončil. „Kvůli tomuhle má naše práce smysl. Návštěvníci zavítají na farmu a vracejí se jako jiní lidé. Uvědomí si, že jsme to, co jíme. Když jíme maso, jíme utrpení... Nemyslím si, že potrava, která je produktem násilí a utrpení, může být pro nás dobrá."

 

 

U kalifornského Orlanda (další dva útulky jsou u Los Angeles a ve státě New ork) leží opravdový „ráj“, tedy alespoň pro tato zvířata. Na ploše 300 akrů si volně a beze strachu pobíhá na 400 krav, slepic, kachen, hus, krůt, prasat, ovcí, králíků a koz. Jsou to jedni z mála, kteří měli to štěstí, že byli zachráněni z velkochovů, obětí přírodních katastrof, či dopravních nehod.

Vše začalo prodejem vegetariánských hot dogů. Gene Baur a Lorri Buston jezdili po USA v malé dodávce a kvůli své lásce ke zvířatům se snažili propagovat vegetariánskou stravu. Jednoho dne zastavili u ohrady pro dobytek. Uviděli hromadu bezvládných těl uhynulých zvířat. Tento pohled se jim nenaskytl poprvé. Avšak tentokrát jejich pozornost upoutal pohyb uprostřed hromady. Lorri přišla blíž a uviděla zablácenou a potlučenou ovečku, jak se snaží zvednout hlavu. Gene a Lorri neváhali a ovečku naložili do dodávky a odvezli ke zvěrolékaři. Zvíře bylo ztýrané a vyčerpané, vyřazené jako nepotřebné. Avšak trocha péče dokázala ovečku vyléčit a postavit na nohy. Pojmenovali ji Hilda.

Hilda vnukla mladému páru ideu přímé pomoci týraným zvířatům z velkochovů a tak se pustili do projektu Farm Sanctuary. Po prostudování právních předpisů, shledávajících podobné zacházení se zvířaty za „normální zemědělskou praxi“, vznikl v roce 1986 projekt Farm Sanctuary, který má za cíl pomáhat hospodářským zvířatům prostřednictvím záchrany, vzdělávání a advokacie.

Dnes už je Farm Sanctuary známa po celých Státech a má dvě farmy – v Kalifornii a ve státě New York. Obě farmy jsou vedeny profesionálními pracovníky, s upřímným zájmem o zvířata a jejich pohodu. Farma nabízí řadu akcí. Prohlídky, vzdělávací programy pro děti a mládež, výuku vegetariánského vaření, pracovní praxe atd. Je možné si „adoptovat“ zvířátko podle vlastního výběru a tak přispívat na jeho krmení a péči.

Farma je podporována řadou význačných Hollywoodských hvězd, které rády zapózují na fotce s prasátkem, slepicí, či kozou. O farmě byl také natočen působivý dokument Peaceable Kingdom (Mírumilovné království). Každé zvíře na farmě má své jméno a svůj osobní příběh, jak se na farmu dostalo. Návštěvníci všech věkových kategorií mají možnost se zvířat dotýkat, hladit je, krmit a poznat, že jsou schopna cítit stejně tak, jako psi a kočky. Lidé, kteří farmu navštívili, popisují svůj výlet jako nezapomenutelný zážitek, který změnil jejich způsob uvažování. Už se na svůj talíř nedívají stejně jako předtím…

Pramen, odkazy

 

www.farmsanctuary.org/events/gene-baur
www.zelenatara.estranky.cz
Gene Stone, Raději vidličky než nože, nakl. Dona, 2013
Proč nejím maso
Musí to skončit (rozhovor s Philipem Wollenem)
Etika stravování

Na zvířatech záleží