Slavnosti sněženek
 

Uloví-li v lese jeden myslivec druhého, není to veselá zpráva, ale ze strany oběti jde přece jen o dobrovolně riskovanou smůlu. Pod palbou nedočkavých střelců ovšem často padají i zcela náhodní, nevinní chodci. Právník z Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) František Kollár tvrdí, že podle evidence jednoty jde o "šest až sedm" úmrtí. Krčí rameny na otázku, z čeho soudí, že mrtvých je "šest či sedm", a ne deset nebo patnáct, jak se v některých letech zdá z četby novin. Úrazy způsobené lidovou myslivostí neeviduje samostatně ani policie, takže zjistit skutečný počet obětí prostě není možné. A už vůbec vyloučeno je spočítat zastřelené psy, kočky a jiná domácí zvířata, po kterých nimrodi pálí na rozdíl od lidských terčů už docela bez zábran.

Parlamentní halali 

Poslanci prohlásili myslivost za součást českého kulturního dědictví. 

Vliv na podobu zákonů mají kromě velkých firem, které si většinou platí profesionální "prosazovatele", i různá profesní a zájmová sdružení. Jejich úspěch často závisí na profesním a "koníčkářském" složení Poslanecké sněmovny. Takřka legendární je moc nimrodů, kteří mají ve sněmovně asi dvacítku zástupců. Těm se podařilo po dlouhých bojích prosadit do mysliveckého zákona pro milovníky honu poměrně značná práva. "Dalo by se říct, že tu funguje něco jako myslivecká lobby. Obracejí se na nás myslivecké organizace s různými návrhy, ale my samozřejmě podpoříme jen to, co považujeme za správné," říká jeden ze sněmovních nimrodů Ladislav Skopal (ČSSD).( zdroj: týden.cz) 

Tehdejší senátor Petr Morávek (ČSSD), nyní zastupitel Pardubického kraje za ODS: "Česká myslivost je špičková nejen v Evropě, ale i ve světě. Jsou toho nesčetné důkazy“.

Tehdejší poslanec František Brožík (ČSSD), tento kdysi skromný a nenápadný úředníček se po  letech pobytu mezi mocenskou elitou  novinářům pochlubil: "Vztek si chodím vybíjet do lesa, kde střílím bažanty, srnce a muflony. Naučili mě to kamarádi a je to pro mě ta nejlepší relaxace -- fantasticky si při tom vyčistím hlavu." 

 "Lov je přirozená součást života na vesnici a plní i zábavné funkce. Jak jinak se má dnes člověk na vesnici vyžít jako člověk?"Jaroslav Růžička - vedoucí odboru myslivosti Ministerstva zemědělství

 

Pobavit se a zemřít 

Z tisku (ČTK) : Na sklonku léta šel prunéřovský myslivec Josef Přikryl z čekané a v padající tmě zahlédl na poli stín. Moc se nerozmýšlel, strhl pušku a začal pálit. Bohužel přímo do Zdeňka Nebery, který na poli sbíral makovice. Nebera na místě zemřel. Šokující zabití člověka mělo pak neméně šokující justiční dohru. Přikryl se hájil tím, že střílel na stádo divočáků a Neberu ze čtyřiceti metrů zasáhl jen "náhodou". Policejní vyšetřovatel, rovněž myslivec, tomu uvěřil a případ uzavřel jako neúmyslné ublížení na zdraví. Podobně velkomyslně přistoupil k případu soudce i státní zástupce. Soudce Antonín Werner dal myslivci desetiměsíční podmínku a dovolil mu, aby po čtyřech letech opět chodil s puškou střílet. Přikrylův advokát u soudu prohlásil, že Nebera si může za svou smrt sám, neboť prý venku v přírodě neměl co dělat

Na honu divočáků ve Slopném u Luhačovic ulovili myslivci omylem i předsedu svého mysliveckého spolku. Opilý myslivec v Malé Morávce rozstřílel brokovnicí okna a dveře bytu člověka, se kterým se chvíli předtím nepohodl v banálním sousedském sporu. 

Policie uzavřela vyšetřování myslivce, který nedávno na silnici za Plzní postřelil člověka, jehož v šeru považoval za lišku, která zrovna něco šroubuje na dopravní značce. 

Myslivec zastřelil u Pyšel sibiřského huskyho známého v širokém okolí jako průvodce dívky na invalidním vozíku. A protože se lesapán pořádně netrefil, psa raději dobil.

Plzeňskému myslivci (56) vymkl z ruky hon na lišku pořádaný přímo v ulicích Plzně. Místo lstivé šelmy totiž zasáhl nimrod brokovnicí muže (34) a vážně jej poranil. Střelec zaujal palebné postavení na železničním mostě v prostoru Jateční třídy nedaleko od křižovatky U Součků. Lovec se domníval, že narazil tu noc na již druhou, ale po výstřelu  se ozvalo zoufalé volání o pomoc. V krvi ležel místo lišky neznámý muž se střelným zraněním.

Další nešťastný incident se stal  ve Slopném na Jižní Moravě. Myslivec Zdenda tam k ránu v mokřadech pronásledoval vzácnou želvu bahenní. Když se mu ji konečně k poledni podařilo zahnat mezi pahýl starého stromu a kus pneumatiky, zahájil palbu, při níž přišel o život bagrista Adamec a jeho kamarád Lojza. Želvě se mezitím podařilo utéct dírou v pneumatice. Podle prokurátora Vaše mají oba mrtví štěstí, že jsou po smrti, myslivec by měl totiž ze zákona právo oba žalovat za rušení honu.Během víkendových honů ulovili myslivci jednoho svého kolegu a postřelili další dva.

V lese u Tatenic zastřelil myslivec jiného myslivce, protože si ho spletl s divočákem.  

Jako v Jiříkově vidění si připadali v úterý odpoledne dva mladíci, kteří v obci Svrkyně v okrese Praha-západ vykupovali použitý nábytek. Ozbrojený myslivec po nich začal střílet z brokovnice. Starší z mladíků skončil v nemocnici.

Jedenatřicetiletý rakouský myslivec ulovil na honu divočáků poblíž Pohorské Vsi svého o sedm let staršího krajana.

Jednou ranou přesně do srdce zastřelil v lese za Runéřovem myslivec divočáka, kterého si ve tmě spletl s nočním chodcem.

Bruntálský občan, který před časem spolu se dvěma italskými lovci postřílel několik set zpěvných ptáčků v oboře Dívčí Hrad, byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok.

Při honu na černou zvěř poblíž Českých Budějovic byl svými kolegy omylem postřelen pětapadesátiletý lovec z Mariánských Lázní.

Myslivec podezřelý ze znásilnění zastřelil v Protivíně dva policisty.

"Po osmi letech v maštali na řetězu je agresivní. Co kdyby někoho honila po lese? To není žádná legrace. Jediná možnost je likvidace. Tak jsem ji střelil do hlavy." Václav Albl o uprchlici z kravína.

„Tak pro mě přišli," vypráví jeden z kladrubských myslivců o druhé uprchlé krávě. "Potom jsme ji naháněli společně. Mezi houštinami ji v lese netrefíte, je rychlá a udrží si před vámi velký náskok. Už to ale dlouho nepotrvá, nanejvýš několik dní. Dneska ráno po ní střílel Bohouš Růžičků a prej ji trefil do čumáku. Sípe a teče jí krev."

Byl to pro nás šok, vždyť se to stalo na značené cestě, kudy teď stále chodí plno lidí, řekla novinářům matka malého chlapce, kterého za Stříbrnicemi na Šumpersku postřelil při sáňkování myslivec, který si ho v odpoledním šeru spletl s divočákem.

V Újezdu u Přerova se při zabijačce postřelil řezník svou vlastní jateční pistolí.

Opilý myslivec slavil Velikonoce palbou ze svých pušek v centru Jeseníku a pak prostřelil nohy mladému muži, který jej vyzval, aby svého počínání zanechal….

…. Přihlédla jsem k tomu, že obžalovaný činu litoval a že dosud vedl bezúhonný život, vysvětlila jesenická soudkyně Jana Strakošová, proč pustila s podmíněným trestem na svobodu tamního myslivce Oldřicha Straku (51), který letos o Velikonocích v opilosti pálil ze svých pušek na jesenickém náměstí do vzduchu a pak postřelil dvaadvacetiletého mládence, napomínajícího jej, aby svého počínání zanechal; postřelený mladík je dodnes v nemocnici a lékaři nevyloučili trvalé následky Strakova činu.

Při lovu na divočáky postřelil svého sedmnáctiletého syna litomyšlský myslivec.

V kukuřičném poli za Višňovou střelil myslivec do břicha svého syna, kterého si spletl s divočákem.

Po zuby ozbrojení policisté a myslivci se bez úspěchu snažili vypátrat a zastřelit neznámou černou šelmu, jejíž přítomnost v děčínských lesích už týden děsí usedlé obyvatelstvo. Úřady vydaly uklidňující zprávu, že hon bude pokračovat až do konečného vítězství člověka.

Chceme rysa myslivecky obhospodařovat stejně jako ostatní zvířata, ale samozřejmě je nechceme postřílet všechny - jen ty, kteří škodí, vysvětlil jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal, proč on a jeho kolegové požadují zrušení stávajícího předpisu, podle něhož je třeba žádat ministerstvo životního prostředí o každý jednotlivý odstřel chráněného rysa ostrovida.

Při lovu jelena v tachovském revíru Vysoké Jamné zastřelil čtyřicetiletého myslivce jeho dvacetiletý syn, rovněž myslivec.

Vím, že budu mít ve vsi peklo, ale tomu řádění je třeba udělat přítrž, řekl novinářům Miloslav Doležal z Chřibské, který policii předal důkaz, že členové mysliveckého sdružení v obci střílejí a jedí psy.

Náhodní turisté objevili na posedu ve Ždánických lesích mrtvého myslivce. Asi se zastřelil vlastní kulovnicí, ale vzhledem k tomu, že naše zbraně nesou až do vzdálenosti několika kilometrů, je také možné, že jej omylem zasáhla střela od jiného lovce, komentoval kolegovu smrt předseda mysliveckého sdružení ve Ždánicích Vladimír Babirád.

Na posedu v plzeňských lesích se ranou z vlastní kulovnice zastřelil osamělý myslivec.

Střílím podle svého vnitřního rozpoložení -- už čtyřikrát v životě se mi stalo, že jsem koukal na srnce, a místo abych vystřelil, tak jsem řekl: Běž, dávám ti život, řekl v rozhovoru pro deník Právo myslivec a herec Petr Štěpánek.

Poblíž Klatov se během honu na kachny omylem střelil vlastní brokovnicí do břicha jeden myslivec.

Člen mysliveckého sdružení zastřelil kocoura těsně u plotu zahrady paní Marie Valkové z Malé Hraštice, poté málem zastřelil jejího synovce.

Byl to vášnivý nimrod, v bytě samá trofej, řekla novinářům sousedka dopravního policisty, který na ostravském sídlišti Bělský les zastřelil ze žárlivosti svoji manželku, dvouletého synka a nakonec i sám sebe.

Je to už rutina - prostě jsem počkal, až vyjde na volnou plochu, a trefil jsem ho zhruba z padesáti metrů rovnou do čela, řekl novinářům po své zatím poslední akci policista, který na poloviční úvazek střílí v Klatovech býky odmítající dobrovolně vstoupit na porážecí linku místních jatek.

Při dlouhém čekání na zvěř zastřelil havlíčkobrodský myslivec omylem svého otce sedícího s ním na posedu.

U obce Dondas v jižní Francii zastřelil tamní myslivec černého čápa Hynka, který se letos počátkem léta narodil v Čechách a kterého v rámci projektu Africká odysea sledovali přes satelitní vysílač čeští vědci.

Při honu na kachny u Nepomuku trefil jeden z myslivců omylem honce přímo do oka.

Poblíž obce Hrubá Vrbka byl nalezen myslivec, který zmrzl při silvestrovském honu na zajíce.

Přiběhl sem celý zděšený, pořád křičel, že se zastřelí, ale nakonec se samozřejmě nezastřelil, popsal správce rekreačního střediska v Dražíči František Horák chování myslivce, který na honu omylem místo divokého prasete skolil jiného myslivce.

Při honu na divočáky poblíž Hracholusk zastřelil jeden myslivec druhého a pak se zhroutil do rukou přivolaných lékařů.

Na honu bažantů u Třebohostic postřelil sám sebe lovem rozrušený myslivec.

Odpoledne byli na honu a zřejmě něco vypili, popsal jeden z ohledávajících policistů možný motiv sebevraždy myslivce, který v Drslavicích předváděl svému kamarádovi novou pušku, pak si ji náhle přiložil k hlavě a naposled v životě vystřelil.

Při honu na černou zvěř poblíž Českých Budějovic byl svými kolegy omylem postřelen pětapadesátiletý lovec z Mariánských Lázní. Jiný lovec se zastřelil vlastní brokovnicí na cestě domů z honu u Litovle.

Na pražské Novoměstské radnici vystavili parohy jelena osmnácteráka, kterého loni 14. září na den státního smutku a soustrasti s oběťmi teroristického útoku na USA zastřelil v poněšické oboře ministr zemědělství ing. Jan Fencl.

"Mám tady tři sta vykrmených bažantů, chci je pustit ven, abychom je slovili," vzpomene si Špetlík na vrchol lovné sezony. "Jestli nám to nepovolí, můžu je pomlátit lopatou.".

….. Kromě ochočených terčů ale ten den padl k zemi i podstatně exotičtější úlovek, celoevropsky úzkostlivě chráněný orel mořský, jenž v oblasti spolu s partnerem trávil už druhý rok…..Dravec zatím v liberecké zoo bojuje o život. V hlavě má zaseknuto několik broků, které se mu vzhledem k rizikové narkóze zatím doktoři bojí vyndat, a při pádu si zlomil křídlo. Lidé z mysliveckého sdružení ovšem nechtějí o vině svého člověka ani slyšet. "Jako každou sobotu jsme šli na kachny a najednou spadl orel ," popisuje běh událostí hospodář honitby Milan Špetlík..  

Nenazrál čas tento anachronismus socialismu omezit zákony, není-li již pozdě. Nepatří Slavnosti sněženek do jiné doby?