Maso ve sportu? Zbytečné!

 

 17. března 2007 Lidové noviny

V únoru se během přípravného zápasu porvali fotbalisté čínského olympijského týmu s londýnským druholigovým celkem Queens Park Rangers. Byl z toho pořádný skandál, který se dostal až na zasedání čínské vlády.

 A biolog Čang Sin-š’  z akademie věd tam komunistickým pohlavárům doporučil, aby sportovcům nařídili, že musí konzumovat víc hovězího masa a pít více mléka. „Všichni jsme viděli, jak naši dostali nakopáno,“ prohlásil Čang Sin-š’ na zasedání vlády. „Kdyby ale měli sílu jako býci, nic by se jim nestalo. A tu získají jenom tím, že budou jíst víc hovězího a pít mléko.“

Je ale maso zárukou síly a kvalitního sportovního výkonu? Podle předsudků jsou vegetariáni slabí a podvyživení slaboši. Jak si pak ale vysvětlit, že spousta slavných a úspěšných sportovců byla a je vegetariány? Carl Lewis, Boris Becker, Edwin Moses, Paavo Nurmi, ... Všechno vegetariáni. A všechno šampioni.

„Většina sportovců maso teoreticky vůbec nemusí,“ potvrzuje známý dietolog RNDr. Petr Fořt. „Spousta z nich se může obejít bez živočišných bílkovin, až na některé výjimky,“ zmiňuje Fořt silové sporty.

Jeho slova potvrzuje i
Jan Müller, český mistr světa v thajském boxu. „Maso nejím už nějakých patnáct let a v podstatě celou dobu narážím na názory, že bez masa se nedá podávat špičkový výkon, neboť není síla a energie. Je to samozřejmě nesmysl,“ říká dvoumetrový a 115 kilogramů vážící silák.

Müller odmítá i předsudek, že bez masa je nemožné nabrat svalovou hmotu. „Určitě to jde, naprosto bez problémů. Samozřejmě platí jednoduchá rovnice: když chci přibrat svaly, musím hodně cvičit a jíst spousty jídla – ale jestli je to maso, nebo rostlinná strava, je jedno. Po světě běhá spousta vegetariánů, i mezi kulturisty,“ upozorňuje.

Podobný názor má i odborník na výživu Petr Havlíček, který spolupracuje například s Tomášem Dvořákem a dalšími desetibojaři pražské Dukly. „Není podmínkou, že člověk, který nejí maso, je zesláblý a nemá svalovou hmotu,“ zdůrazňuje Havlíček. „Jde o to, jaké množství bílkovin přijímá a z jakých zdrojů. To znamená, jestli je schopen zajistit si všechny esenciální aminokyseliny ve správných množstvích a poměrech. Pokud toho dosáhne kombinací různých rostlinných zdrojů, nemá problém.“

Havlíček zároveň upozorňuje, že vegetariáni musejí věnovat více času tvorbě jídelníčku. „Rovnice vegetarián = handicapovaný neexistuje, ale vegetarián musí o jídle víc přemýšlet,“ dodává.

Müller s tímto pohledem souhlasí. „Snažím se, aby moje strava byla co nejpestřejší a samozřejmě bohatá na živiny, bílkoviny a všechny potřebné látky. V dnešní době to už vůbec není problém, rostlinné produkty, které maso nahrazují, třeba sója, se prodávají skoro v každém obchodě. Důležité je jíst co nejvíc jídel za den, kvůli zrychlení metabolismu. Minimálně šest,“ pokyvuje hlavou thai boxer.

Cechlová: Bez masa ani ránu
I tak si ale většina sportovců svůj jídelníček bez masa nedovede představit. „Jsem učiněný masožrout, bez masa nedám ani ránu,“ říká diskařka Věra Cechlová. „Samozřejmě ho jím bez příloh typu knedlíky nebo brambory, s nimiž není strava tak kvalitní,“ přibližuje.

Cechlová podle vlastních slov nezná mezi ostatními vrhači nikoho, kdo by byl vegetariánem. „Někdo se ale snaží dostat do těla vitaminové doplňky namísto proteinů z masa. Třeba má extrémní zátěž, ale nechce zatěžovat organismus extrémními dávkami masa, takže volí doplňky,“ připouští.

Slavní vegetariáni mezi špičkovými sportovci
„Když jsem s masem přestal, prorokovali mi, že pořádně neporostu a budu vychrtlá troska, která bude muset přestat se sportem. Teď měřím dva metry, vážím 115 kilogramů a myslím, že moje sportovní výsledky dokazují, že mi rozhodně nic nechybí,“ říká Jan Müller, mistr světa WKA v thajském boxu, mistr ČR, vítěz Královského poháru v Bangkoku, vicemistr King of the Ring a mezinárodní mistr Německa, vše v supertěžké váze (nad 91 kg).

 

Stačilo pár záběrů z jatek...

Vrcholový sport bez masa - Navzdory předsudkům jsou šampiony i vegetariáni

 Je důkazem, že i bez masa to jde. Robustní brněnský thai boxer Jan Müller (30) vyvrací předsudky o vegetariánech coby podvyživených třasořitkách. Kromě jiných úspěchů je mistrem světa WKA, mistr Česka a vítěz Královského poháru v Bangkoku.

* LN Je k vrcholovému sportu potřeba maso?

Na to je odpověď velmi jednoduchá – je to úplný nesmysl. Já nejím maso už nějakých patnáct let a v podstatě celou dobu narážím na názory, že bez masa se nedá podávat špičkový výkon, není síla a energie... Moje sportovní výsledky ale dokazují, že mi rozhodně nic nechybí.

* LN Nejíte maso kvůli vlastnímu zdraví, nebo z etických důvodů?

Umě jsou to jednoznačně etické důvody. Stačilo se podívat na pár záběrů z jatek a velkochovů a nebylo moc co řešit. Myslím, že kdyby nad každým pultem v řeznictví byla obrazovka, kde by se lidé mohli podívat, co tomu úhledně zabalenému salámu předcházelo, bylo by vegetariány devadesát procent národa.

* LN Jenže tak to není...  

Jistě. Lidé si totiž nechtějí připustit, že za neuvěřitelné utrpení zvířat nesou svou konzumací masa přímou zodpovědnost. Popřípadě mají pocit, utvrzovaný různými rádoby vědeckými předsudky, že bez masa se nedá žít. Což samozřejmě není pravda. Jde jen o to najít v sobě sílu s jedením masa přestat – ten pocit klidného spaní, že kvůli mně nebylo utýráno k smrti kdoví kolik zvířat, za to určitě stojí.

* LN Dalším obecně rozšířeným předsudkem je i to, že maso zvyšuje agresivitu. K vašemu sportu ale agresivita patří, ne?

Agresivně ten sport určitě působí, ale je to agrese, ve které je skrytá spousta pokory a úcty k soupeři. V ringu si sice rozbijeme huby, ale pak v šatně se už normálně bavíme. Myslím, že agrese do určité míry dřímá v každém z nás a je lepší se k ní postavit čelem a vybít si ji ve férovém souboji s připraveným protivníkem, než ji v sobě tutlat, aby pak třeba vyplula na povrch při pouličních šarvátkách nebo třeba domácím násilí.

(Je známo, že mniši kláštera Šaolin kdysi bývali vegetariáni a svou silou byli proslulí).

 

 Odkazy

 

www.vegetarian.cz/rozhovor/rozhovor%20muay.html

www.honzos.com/

 

 

 

 

 

 
 
M