Vytížení politici si našli chvilku na návrat k přírodě

Ačkoli je neděle, na židlochovickém zámku nedaleko Brna vládne od rána shon. Co chvíli členové personálu vybíhají ven a svůj zrak nedočkavě upínají směrem k příjezdové cestě. V půl deváté je to tu: za hlasitého troubení lesního rohu zastavuje před zámeckým vchodem autobus s velkým nápisem Zájezd. A už je taky jasné, proč to hemžení. Mezi pasažéry vycházejícími k vozidlu ze zámeckých útrob jsou tváře známé z televizních zpráv - ministr zemědělství Jaroslav Palas a skupinka poslanců a senátorů. Pušky na jejich ramenech prozrazují, že je dnes čeká dobrodružství.

 

Vítej, lese
Cíl leží deset kilometrů za Židlochovicemi, uprostřed místních lesů. "Přijel jsem se nadýchat čerstvého vzduchu a trochu se projít v hezkém prostředí," říká předseda senátní frakce ČSSD Petr Smutný. A pohledem na brokovnici ve svých rukou naznačuje, že zřejmě dojde i na lov. Tomu krom výbavy účastníků zájezdu nasvědčuje i charakter místa: autobus zastavil uprostřed židlochovické bažantnice. Nad hlavami lovců občas s hlasitým plácáním křídel prolétne bažant nebo koroptev, za kterými se na zemi pouští několik evidentně dobře naladěných loveckých psů. O poznání horší náladu má ale ministr Palas, když spatří přítomné novináře. "Máte z toho orgasmus, že se mnou zase zabýváte?" volá směrem ke skupince zástupců tisku a s beranicí do čela odchází na palebnou pozici. Okolo něj se rozestavují další střelci. Když je vše připraveno, vyráží několik desítek honců ze dvou stran pročesat bušením klacků obklíčený lesík. Práskají první výstřely a na louku před lesíkem padá déšť zasažených bažantů. Lovci střílejí na poletující ptáky jen z pár metrů, ale i přes malou vzdálenost mají někteří potíže s muškou - někteří postřelení bažanti sebou na promrzlé zemi škubou ještě několik minut.

"Je to vlastně taková společenská akce pro přátele, které jsem si jako ministr zemědělství pozval," říká už trochu veselejší ministr Palas a nasedá do autobusu, který lovce odváží na další palebnou pozici. Ta leží o tři sta metrů dál a i na ní se opakuje podobná scéna. Po třech minutách střelby pokryje zem zhruba stovka bažantích těl. "Prosím, následujte mě, všechny vás zvu na malé občerstvení," přichází v půlce honu s programovým zpestřením ředitel židlochovické honitby Jan Vybíral. Autobus veze střelce dalších sto padesát metrů k malebnému srubu, který je s odkazem na "privátní akci" otevřený jen čtrnáctce lovců: honci musí zůstat venku u provizorně rozdělaného ohně. Lovci vcházející do srubu nebo vycházející ven reagují na každý pokus o kontakt podrážděným odmítáním.  


Siesta nakonec netrvá dlouho, po půlhodince odpočinku u svařeného vína vyjíždí autobus na další totéž se opakuje o kus dál ještě jednou. V jednu hodinu hon oficiálně končí. Za zvuků lesního rohu a vytí psů nastupují lovci před srub, kde je v řadách naskládáno několik set bažantů a koroptví. "Pane ministře, gratuluji vám k vynikajícímu výsledku," říká ředitel židlochovické honitby Vybíral a z tváří lovců lze vyčíst uspokojení. "Byl to takový standardní výkon," glosuje svých šestnáct sestřelených bažantů senátor Smutný. "Hlavní ale je, že jsme se dostali zpátky do přírody."

Nepřerušujte tradici
Hon v židlochovické bažantnici uspořádal pro své přátele ministr Palas, pod jehož úřad tato honitba Českých lesů spadá. Letos šlo o druhý Palasův hon, na začátku ledna si ministr pozval hosty na zámek Konopiště. "Jde vlastně o jistý druh výpomoci," říká o akci čerstvý ředitel Lesů ČR Kamil Vyslyšel. "Na konci sezony potřebujeme slovit bažanty, o které komerční lovci už nemají zájem, protože jich nejsme schopni garantovat dostatečné množství na pořádný lov. Proto na ty zbytky pozveme politiky, kteří nám bažanty pomůžou slovit. Navíc se při takovém neformálním setkání dobře jedná o budoucnosti a dalším rozvoji státních lesů." Ministr Palas říká, že politici včetně něho "platí vše ze své kapsy", nicméně je otázka, co vlastně za svou kapsu považuje. "Na Konopišti jsme platili vše včetně ubytování a zastřelených bažantů my, v Židlochovicích pak náš podnik uhradil všechny zastřelené bažanty," říká ředitel Vyslyšel. Státní lesy tak oba hony přišly na zhruba tři sta tisíc korun. "Proč jsem si to neplatil ze svého? Tak tím jsem se nezabýval. Prostě jsem byl pozván, a tak jsem to dál nezkoumal a zkoumat nebudu," říká již citovaný senátor Smutný. "Nikdy se neptám, kdo mě zve a kdo to platí," říká lidovecký poslanec Jan Grůza, který se účastnil konopišťského honu. "To je prostě starost hostitele a ne moje."
Podle ředitele Vyslyšela lesy tradici podobných "reprezentativních honů pro politiky a vybrané hosty" neplánují do budoucna přerušit: "Je to taková zvyklost, již z dob prezidenta Masaryka. A my tu zvyklost nebudeme měnit."  

 

Zdroj: Respekt, Ondřej Kundra
Datum: 02.02.2004