Středověké praktiky výrobců parfémů

 

Světová Společnost pro Ochranu Zvířat (WSPA) informuje na svých stránkách o krutých farmách v Etiopii, kde se chová tisíce cibetek chycených v divočině kvůli jejich pižmu, které se používá při výrobě parfémů. Zpráva je založena na tajném vyšetřování WSPA v roce 1998.

WSPA tvrdí že pižmo cibetek je používáno v parfémech Chanel, Lancôme a Cartier. Mnohé firmy nejsou ochotny říci zda jejich produkty pižmo cibetek obsahují.

Ředitel  WSPA pro oblast Afriky Mike Pugh, který řídil  vyšetřování to komentoval: “Objevili jsme existenci středověkých praktik, při kterých jsou zanedbávány nejzákladnější potřeby zvířat. Využívání zvířat pro pižmo do parfému je totálně nepřijatelné.“

Africká cibetka je podobná lišce.  Její pižmo, které je vylučováno žlázou u ocasu, bylo ceněné celá století pro výrobu parfému.

WSPA popisuje některé detaily o způsobu lovu divokých cibetek. A  to jak zbytek svých životů tráví v tak malé kleci, že se nemohou ani pohnout. Některá zvířata stráví v kleci až 15 let.

Cibetky jsou drženy v klecích z větví v zakouřených chatrčích, kde se přes den udržují ohně, protože se věří, že vyšší teploty mají vliv na zvětšení produkce pižma. V noci  naopak teplota klesá tak nízko, že podchlazení je častá příčina smrti. Cibetky v malých klecích žijí v obrovské špíně, všude jsou mouchy a červi. Někdy ukoušou k smrti  cibetky v kleci útoční mravenci, vlezou do uší, nozder a zvíře se udusí.  

Jeden farmář se přiznal WSPA, že téměř 40% chycených cibetek nepřežije první tři týdny. Pižmo je odebíráno každých 9-15 dnů. Proces je to natolik traumatický a bolestivý, že cibetky odmítají přijímat potravu a umírají hlady. Často dochází ke zranění zvířat. V Etiopii neexistuje žádná legislativa na ochranu zvířat.

V Etiopii je přes 3000 cibetek  drženo na více než 200 farmách.  Je to jediná země, která vyváží pižmo. Přinejmenším 1000 kg je ročně exportováno do Francie, 97% je pro parfémový průmysl. Za kilogram farmáři dostanou okolo $400.

Od roku 1985 do roku  1996 bylo vyvezeno z Etiopie 13,678.78 kg pižma z cibetek. Teoreticky by se tak mohlo vyrobit  118.367 miliónů 30-ti ml lahviček parfému.

WSPA  nechala udělat laboratorní rozbor několika populárních parfémů a ten ukázal přítomnost přírodního pižma od cibetek v Chanel No5. Firma zprvu tvrdila, že je to syntetické pižmo, posléze připustila že spotřebovává dříve zakoupenou zásobu cibetkového pižma a novou už prý nebude kupovat. Lancome také vyjádřil záměr v budoucnosti náhradu za syntetiku.

WSPA se dopátrala:

31 společností popírá, že používá civet. pižmo, např. Calvin Klein, Yves St Laurent.

10 společností bylo neschopno potvrdit nebo popřít jestli používají cibetkové pižmo.

3 společnosti se  přiznaly  k používání pižma z cibetek ve svých produktech: Chanel, Lancôme a Cartier. (Cartier říká, že  nekupují pižmo  z Etiopie).

Jen 2  firmy odmítly odpovědět WSPA - Guerlain a Jean Patou.

Vedoucí kampaní WSPA Jonathan Pearce, tvrdí: “I přes naše opakované úsilí je  většina voňavkářského průmyslu neochotná se přiznat k používání pižma z cibetek. Dokud to tak bude pokračovat, všichni spotřebitelé by měli být opatrní při koupi parfémů a požadovat jasné vyjádření výrobců.“

 

 

 

 Odkazy

 

www.profumo.it/internet-documents/zibetto/suffering.htm       

www.wspa-international.org/site/index.php?page=459