Tři dny trpěla zvířata zavřená v autě. V mrazu, bez vody a potravy

3. 3. 2005 Na služebnu strážníků na sídlišti v Praze 13 přiběhli vyděšení lidé. "Dozvěděli jsme se, že v autě na parkovišti jsou už tři dny zavření dva psi," řekla mluvčí strážníků. Zvířata byla v autě zavřená v mrazu, bez vody a žrádla. Docházel jim i vzduch. Psi s čumáky přitisknutými u jediného volného otvoru - pootevřeného okénka, lapali po vzduchu.
Strážníci byli bezradní. Nechtěli auto otevřít násilím, prý by porušili zákon. Policie prý podle strážníků odmítla na místo přijet. Zvířata v zuboženém stavu z auta plném výkalů vysvobodil nakonec až mladík z davu zvědavců.
Víc ZDE a ZDE(Nova)
 
Mrtvá kuřata na okraji Prahy
01.03.2005 Okolo dvou stovek mrtvých kuřat se někdo a ne poprvé zbavil u Prahu. Podezření je vietnamskou komunitu.
Víc ZDE
 
Psí zápasy
16.02.2005 Slovenská policie ještě nikoho nevyšetřovala
 Televizní noviny Nova, víc ZDE
 
Odsouzený bezdůvodně střílel na psy a jeden poté zemřel
10.02.2005 Myslivec dostal podmínku za týrání psa

 O tom, že myslivec není pánem lesů a luk, svědčí trest pro Vladimíra Bábovku u Okresního soudu v Táboře. Členu myslivecké stráže vyměřil za trestný čin týrání zvířete šest měsíců podmíněně s odkladem na dva roky. Bezdůvodně totiž střílel na cizí psy. Víc ZDE.

 

9.2.2005 -

 Stránka Animal rights slaví jeden rok.

 

Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.

 

25.1.  Dárcovská SMS -způsob, jak přispět na ochranu zvířat
Tisková zpráva  

V loňském roce začal společný projekt Fóra dárců - organizace pro dárce, usilující o podporu filantropie v České republice a Asociací provozovatelů mobilních sítí s názvem Donors Message Service, zkráceně "DMS - Dárcovská SMS". Jde o jednoduchý způsob, jakým může každý držitel mobilního telefonu podpořit menší finanční částkou neziskovou organizaci podle svého výběru.

K projektu DMS se připojila i Nadace na ochranu zvířat se svým projektem "Žijeme tady společně", jehož cílem je přispět ke zlepšení vztahu člověk - zvíře - životní prostředí, a to přímou pomocí zvířatům v ohrožení (podporou útulků pro opuštěná zvířata a záchranných stanic pro volně žijící handicapované živočichy) a také vzdělávacími a osvětovými programy pro laickou i odbornou veřejnost.  

Podpořit dobrou věc už nemůže být snadnější. Stačí odeslat dárcovskou SMS s textem: 

DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87777. Cena SMS je 30,- Kč + DPH. Nadace na ochranu zvířat obdrží 27,- Kč.

Projekt potrvá do září 2005.

Více informací najdete na www.ochranazvirat.cz a www.darcovskasms.cz.
Antala Staška 30, 140 00 Praha 4
Tel. +420 222 135 460
Fax +420 222 135 461
e-mail: nadace@ochranazvirat.cz
 
Parkanová: Udělám vše, aby zákon neprošel

Vrátí se do kosmetických laboratoří zvířata?

31.12.2004 01:00

Loni na podzim prosadila lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová  striktní zákaz jakýchkoliv pokusů na zvířatech pro kosmetické účely. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) prý omylem a nedopatřením  v minulých dnech předložila sněmovně novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která pokusy na zvířatech pro kosmetické účely znovu umožňuje.

Víc ZDE

 

 

Chcete pomoci zastavit zabíjení „vánočních“ kaprů?


Zapojte se do aktivit Svobody zvířat! Víc
ZDE .

 

 

 

Lov z obýváku

19. 11. 2004

Krásný podzimní nápad měl jistý texaský farmář (Live-Shot), když se rozhodl poskytnout rozkoš z lovu všem, kteří jsou připojeni na internet. Za nemalé peníze si nechal vyvinout speciální systém pro pohyb pušky s webovou kamerou pomocí internetového rozhraní. Zákazník se přihlásí na příslušné webové stránce, pomocí on-line kamer sleduje děj v lese a v ten pravý okamžik pouze stiskne tlačítko myši. Na druhé straně, někde v rozsáhlém, 133 hektarovém pozemku rančera Johna Underwooda se ozve výstřel. 
Bude jistě hezké vzít na lov i děti, které si v klidu domova mohou také zastřelit nějaké to bezcílně bloumající zvířátko. Radost z cenné trofeje jim jistě pozvedne sebevědomí. 
Stránky zatím nejsou v provozu, Johnovi chybí sehnat rychlé internetové připojení.  V tuto chvíli je koncept ověřován na nabídce střelby na papírové terče, kdy má zákazník možnost nechat si doručit poštou prostřílené terče nebo nahrávku "lovecké akce" na DVD.
Brzy by mělo být dostupné skutečné "lovecké dobrodružství."  Čeká se na oplocení pozemku a další .úpravy. Dvacet minut střílení (10 střel) na papírový terč přijde na 6 dolarů, DVD nahrávka na 10. Skutečný lov bude stát 150 dolarů  plus další poplatky za zpracování úlovku.

Zdroj , Více ZDE, ZDE 

 
Britové schválili zákaz honu na lišku
Britská dolní sněmovna ve čtvrtek definitivně schválila zákon, který zakazuje hon na lišky.

19. listopadu 2004

Přívrženci honů chystají rozsáhlé demonstrace před parlamentem. Zákaz se bude vztahovat také na lov zajíců a jelenů.
Následník trůnu princ Charles, který je velkým milovníkem honů, odmítl zákon brát na vědomí. Předtím dokonce pohrozil, že v případě schválení zákona opustí Británii.
Více ZDE 
 

Raněné zvíře může umírat v bolestech i několik dní

Pytláci stříleli pro zábavu do srn kuší

 14.10.2004

  Pytláci na Kroměřížsku začali střílet zvěř ze sportovních kuší. Odborníci označují tento druh "sportu" jako mimořádně zavrženíhodný a nebezpečný. Postřelené zvíře se totiž může trápit i týden, než v bolestech uhyne. Asi tři sta metrů od hájenky Tabarky v katastru obce Vrbka našel myslivec Jan Brázdil tři mrtvé srny. Ve dvou mrtvých tělech trčely šípy používané do sportovních kuší.

Víc ZDE. a ZDE (TV Nova) 

 
Nejlevnější exkurzi lze získat za 150 eur

Norsko má novou atrakci: lov tuleních mláďat  

04.10.2004 

Bouři nevole vzbudila Kanada, když znovu povolila zabíjení tuleňů, a něco podobného se možná stane i Norsku. Severská země totiž otevřela lov tuleňů turistům. Kdo chce a má na to, může si na sever Evropy přijet zastřelit mládě. Spokojenost zaručena, holedbají se promotéři. Na internetu už si lze střeleckou dovolenou objednat. Společnost NorSafari  nabízí expedice zhruba za 150 až 900 euro. V ceně je kromě ubytování a jídla také "zaručeno" nejméně jedno tulení mládě.

Více ZDE.

 

 

Demonstrace proti kožešinovým farmám

Lidové noviny, 27. 09. 2004

Demonstraci svolala do Vítějevsi organizace Svoboda zvířat a Ochránci hospodářských zvířat. Jeden z organizátorů Michal Kolesár řekl, že chtějí na místě svým příznivcům ukázat, kde a jak se chovají kožešinová zvířata a přesvědčovat chovatele o tom, aby nechali podnikání, které je založeno na utrpení zvířat.

 

Víc ZDE: 1, 2, 3, 4   

 

 

Čeští ochránci přírody jsou zdatní lobbisté

Lidové noviny,  24. 09. 2004

Sdružení, Svoboda zvířat,  přispělo k zákazu testování kosmetických výrobků na zvířatech. Společnost pro zvířata zase přesvědčila některé vysoké školy o tom, že pro výuku nepotřebují dělat pokusy na živých zvířatech a pomohla jim se zavedením alternativních metod. Víc ZDE

 

 
Myslivci se zaměřili na chráněné druhy

Češi vozili ilegální lovce na Slovensko

22.09.2004 

 

Na Slovensku zadrželi dva české myslivce, kteří se podíleli na organizování ilegálních lovů. Zájemce o nezákonný odstřel zvířat získávali v Česku. Zaměřili se na ohrožené druhy tetřeva a chráněné medvědy. Pomáhali jim Slováci, kteří tipovali vhodné lokality.

 

Policisté zjistili, že "nimrodi" asi pytlačili i v Česku. Lovili dravce a labutě. Oba zatčení jsou členy Českomoravské myslivecké jednoty. Na lovecké výpravy jezdili i do exotičtějších zemí, zejména do Afriky a Ameriky. Odstřelili při nich například slona, lva, bizona, pumu a další zvířata.

Při domovních prohlídkách v bydlištích zadržených, v objektu firmy a v advokátní kanceláři vyšetřovatelé zajistili kožešiny medvědů a rysů.

Jedna kožešina byla dokonce z malého medvíděte. Policie našla i lebky medvědů a vycpané exempláře tetřeva hlušce a tetřívka obecného.

Více ZDE 
 

 

Muž dostal rok vězení za týrání a snědení psa

Lidové noviny, 16. 09. 2004 


PRAHA - Teplický soud včera potrestal muže za to, že ukradl, zabil a snědl psa. Roční nepodmíněné vězení je dosud nejvyšší trest za týraní zvířete v České republice. Muž psa odlákal spolu s kamarády od domu majitelky do lesa. Tam ho usmrtili a upekli.  "Bylo nutno uložit takto přísný trest, protože neúcta k životu zvířete se potom projevuje i neúctou k životu lidskému," řekl soudce Miroslav Čapek. Stát eviduje rostoucí počet týrání zvířat.

Víc ZDE.

TV NOVA

 

 
Demonstrace v Bruselu proti pokusům na zvířatech
 
idnes, 8. září

Zhruba dvě stovky modelů bílých laboratorních králíků v životní velikosti byly 8. září před vchodem do budovy Evropského parlamentu v Bruselu. Ochránci zvířat tak chtěli přesvědčit poslance, aby zvýšili finanční podporu pro výzkum, při kterém nejsou prováděny testy na zvířatech.

 
V České  republice se prodávají nástražné pasti  

07.08.2004, Televize Prima

Na Plzeňsku se objevila nastražená železa, která zvěř zabíjejí obzvlášť brutálním způsobem. Železa jsou k dostání i v obchodech, jejich prodej je přitom u nás zakázán.

Prodejci:
Většinou to zboží odebíráme od velkoobchodů, takže pokud by se to nesmělo prodávat, tak snad ten velkoobchod by to nenabízel. Nevím o žádném omezení, které by k tomu bylo.

Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy:
Zákon na ochranu zvířat proti týrání opravdu říká, že se nesmí používat, ale ani prodávat čelisťové a lepící pasti.

http://www.iprima.cz/zpravodajstviasport/?460e=1610
http://www.silvarium.cz/_annopress/mysl040809_0010.htm
Článek:Nenechme takzvané lovce týrat zvířata! J.X. Doležal 
 
Rybáři už zase smějí chytat na živé rybky
 
17.06. 2004

 Rybáři se oddechli. Oficiální stanovisko odboru rybářství, myslivosti a včelařství ministerstva zemědělství: "V zákoně č. 99/2004 Sb. o rybářství a jeho prováděcí vyhlášky 197/2004 Sb. není zákaz lovu na živou rybku stanoven," píše se ve stanovisku. Je v něm také uvedeno, že "z dikce zákona na ochranu zvířat proti týrání z roku 1992, ve znění pozdějších předpisů, lze dovodit, že používání živé rybky jako nástrahy je možné, pouze v případě, pokud to vyžaduje lov".

 Josef Dodek z Dlouhé Vsi na Rychnovsku : o zákazu chytání na živou rybičku slyšel jen z doslechu. "Nedávno jsem si pořídil nový rybářský řád, kde nic podobného není. Já osobně moc živou rybičku nepoužívám, i když jako návnada na štiku má oproti mrtvé daleko větší efekt. Na druhé straně je pravda, že musí trpět, protože má provlečený vlasec pod kůží. Takto může vydržet dvě nebo tři hodiny," svěřil se nám rybář.

http://www.silvarium.cz/_annopress/mysl040617_0017.htm
http://www.nova.cz/tvarchiv/video/?video=25429
 
 
Rybáři už nesmějí chytat na živé rybky
 
12.06.2004 - (ČTK)

Praha - Rybáři nesmějí jako návnadu používat živé rybky. Nařizuje to na základě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání Český rybářský svaz. Sportovní rybáři proti tomu protestují. Úroveň rybaření podle nich začne v Česku upadat.

O používání ryb jako nástrahy má příští týden jednat předseda rybářského svazu s pracovníky Státní veterinární správy (SVS). Podle jejího ředitele Josefa Holejšovského však zákon hovoří jasně. "Ryba je definována jako obratlovec, to znamená, že se to týká v plném rozsahu ryb. Nelze je navěšovat živé na háčky a používat k lovu," vysvětlil Holejšovský . (v §14 písmeno n), kde uvádí, že "je zakázáno používat živá zvířata jako živou návnadu".

 

 

Muž umučil psa, má jít na osm měsíců do vězení  

Lidové noviny: 12. června 2004

Soudce  Jaromír Pšenica poslal na osm měsíců za mříže muže, který na ulici obce Šenov na Novojičínsku umučil toulavého psa. "Podobná trestná činnost se velmi rozmáhá a společnost musí dát najevo, že takové jednání nebude tolerováno," vysvětlil soudce Pšenica svůj verdikt. Šedesátiletému Jaroslavu Zajasovi ze Šenova letos v květnu zkřížil cestu toulavý kříženec německého ovčáka. Zajas psa nejprve mlátil a kopal. Poté mu uvázal smyčku kolem krku a táhl na něm polomrtvé zvíře k domu starosty Šenova. Víc zde

 

 

Moskevské restaurace stále častěji nabízejí psí speciality

LN 7. dubna 2004


Pokrmy ze psího masa nabízejí jako specialitu korejské restaurace, které často navštěvují i Rusové.
Novinářka se pokusila objednat si v devíti korejských restauracích "něco speciálního". Ve dvou z nich se dozvěděla, že vždy čerstvé je maso ze psů, a v dalších dvou jí naznačili, že zařídit je možné cokoliv. V některých restauracích se psí pochoutka dostala i na jídelní lístek - s rýží a salátem přijde na 490 rublů (460 korun). V ulici Bakinských Komisařů se dá pořídit dokonce polévka ze psa za 140 rublů a za stejnou cenu psí salát.

Novináři zjistili, že v hlavním městě fungují desítky kaváren a restaurací, kde se prodává psí maso jako specialita, která je upravována na mnoho způsobů. Nejlepší je prý maso ze psů rezavé barvy a psi, kteří mají být konzumováni, jsou před smrtí krutě mučeni. Maso je potom údajně chutnější. 
Více ZDE

 

 

Rakouští poslanci osvobodili slepice

Lidové noviny, 02. 06. 2004
 
Volnost a svoboda čekají na rakouské slepice od roku 2009. Těšit se mohou ale i jiná zvířata, jako třeba skot, psi nebo kočky.

Rakousko je od čtvrtka první zemí v EU, která se rozhodla osvobodit slepice z vězení mamutích velkochovů. Rakouský parlament totiž schválil dlouho očekávaný zákon na ochranu zvířat, který od roku 2009 zakazuje chov nosných slepic v klecích.
"Dnešní den je pro Rakousko dnem radosti," řekla po schválení zákona předsedkyně ekologické sekce rakouské sociální demokracie Ulli Simová. Také další politici tvrdí, že Rakušané dávají zpřísněním svého zákona na ochranu zvířat dobrý příklad celé Evropě. S chovem slepic v klecích, v nichž zvířata trpí nedostatkem životního prostoru, údajně musí civilizovaná Evropa skoncovat
 
 
V Rakousku také bude muset mít skot zajištěn minimálně 90 dní v roce volný výběh. Zakázán bude také přímý prodej koček a psů v takzvaných zoobuticích. Psi a kočky totiž  nesmějí být nadále uzavíráni v obchodech do klecí.Více zde.

 

 

24.DUBEN SVĚTOVÝ DEN LABORATORNÍCH ZVÍŘAT

Pochod začne v 15 hodin na Staroměstském náměstí, kde bude již hodinu předem možné shlédnout obsáhlou výstavu o této problematice, získat informační materiály apod. Akci podpoří svou přítomností a proslovem mimo jiné i Barbora Hrzánová., zde foto z akce

 

Nová kampaň Svobody zvířat za nahrazení pokusů na zvířatech.