aktuality už sdílím jen na FB

 

 

9. 2. 2014 - Stránka Animal rights slaví 10. rok.
 
Ten čas ale letí, zanaříkal bílý králík.

 

 
Vítězství ochránců zvířat: Od letoška se nesmí používat bateriové klece pro chov nosnic
9.1.2012 04:00 (Ekolist.cz)

Letos začal platit zákaz bateriových klecových chovů nosnic. Ten se podařilo ochráncům zvířat po desítkách let kampaní prosadit a pak i uhájit před zrušením, výjimkami a odklady. Ochránci zvířat to vnímají jako obrovské vítězství. Pohled chovatelů nosnic je jiný: obrovské investice a obavy z nekalé konkurence firem, které pravidla nesplnily nebo pocházejí ze zemí mimo EU a zákaz se na ně nevztahuje. A spotřebitelé? Ti mohou mít lepší pocit z toho, že kvůli jejich smaženici už nemusí slepice trpět ve stísněné kleci. Nově se smí používat tzv. obohacené klece, které jsou větší. Aktivisté za práva zvířat však mají výhrady i proti nim a usilují o úplný zákaz klecových chovů.

Klec a obohacená klec
Od letoška je možné chovat slepice buď v jiných než klecových chovech nebo v klecích, které prostoru nabízejí víc. Jsou označovány jako tzv. obohacené klece. Nosnicím mají poskytnout větší komfort: k dispozici mají mít hnízdo, bidýlko, podklad s materiálem k popelení, vybavení na obrušování drápů. Celkový životní prostor na jednu nosnici je větší, konkrétně 750 cm2 prostoru na jednu nosnici. Ani tyto klece tedy nenabízejí prostor pro plnohodnotný pohyb, z pohledy ochránců zvířat je to však menší zlo než klece bateriové. Cílem  je zakázat klece zcela. Může se to zdát jako utopie, ale jak tvrdí Martin Hyťha, veškeré klecové chovy zakázalo před lety Švýcarsko. A v Německu končí.

 

Tlak a protitlak
Dana Tůmová, která coby předsedkyně občanského sdružení Českomoravská drůbežářská unie vidí problém, že v EU je 13 států, které se přiznaly, že požadované výměny nesplní. „Bohužel je mezi nimi i Polsko (dále Itálie, Francie, Polsko, Španělsko a Rumunsko), které je naším největším konkurentem na trhu,“ svěřuje se se svými obavami Tůmová. „Musíme tedy ochránit náš trh před dovozy vajec z těchto nelegálních technologií." Koncem listopadu se ministr zemědělství Petr Bendl nechal slyšet, že pověří kontrolní orgány dozorem na tím, že se vejce z neobohacených klecí ze zahraničí nedostanou na český trh. Další z cest, na kterou Tůmová apeluje, je, aby se čeští spotřebitelé chovali jako ti němečtí či rakouští. „Žádný Němec ani Rakušan nebude kupovat dovážené zboží, pokud může koupit výrobek z jeho země. To se tu stále přehlíží. Chtělo by to trochu probudit národní hrdost,“ myslí si Tůmová. Víc ZDE a Brusel spustí řízení vůči zemím porušujícím normy o klecích nosnic

 

 
Milion Evropanů proti dálkové přepravě zvířat
3.1.2012
Jedna z největších kampaní na ochranu zvířat v historii dosáhla s příchodem roku 2012 zlomového úspěchu.

Petici 8hours podpořil neuvěřitelný jeden milion Evropanů. Petice je součástí širší iniciativy, která se snaží získat na svou stranu veřejnost, poslance Evropského parlamentu i organizace bojující za práva zvířat. Jejím cílem je omezit na osm hodin maximální povolenou dobu přepravy živých zvířat na jatka. Současná legislativa umožňuje přepravovat zvířata i po několik dní, pokud přepravce zajistí zvířatům základní potřeby jako například pravidelné přestávky, krmení a napájení. Nejen ochránci zvířat ale i vědci a veterináři však upozorňují na to, že transporty
zvířat by měly být co nejkratší.
Víc ZDE

 

 
Vláda zpřísní boj proti týrání zvířat. Policie bude moci kontrolovat i domy a byty
leden2012

Kabinet ve středu schválil novelu zákona o ochraně zvířat, která mimo jiné počítá s tím, že policie nově bude moci vtrhnout nejen na pozemek, ale i do domu, pokud má podezření, že tam majitel například bije psy či kočky.

Takový zákon vítáme. Dostaneme se tak i do míst, kam nyní nemůžeme. Umožní nám to objasnit trestnou činnost týrání zvířat i u domácích mazlíčků. Nyní se to vztahuje na venku chovaná zvířata, jako je dobytek,“ řekl HN Jan Melša z Policejního prezídia.

Policisté přitom k razii nebudou potřebovat žádné povolení od státního zástupce nebo soudce. Podle spoluautora zákona, vedoucího oddělení ochrany zvířat na ministerstvu zemědělství Jiřího Krumla, by shánění razítek zásahy jen zkomplikovalo. „S tím je spojena velká byrokracie. Bude ovšem existovat riziko, že policie vyrazí kvůli planému poplachu,“ řekl Kruml

Zákaz chovu pro tyrany
Nejde přitom o jedinou významnou změnu, která se chystá. Stát bude nově moci lidem, kteří své „mazlíčky“ opakovaně trápí, zakázat chovat jakákoli zvířata. víc ZDE
 

Masové spalování psů zaživa

20. listopadu 2011, www.idnes.cz, www.tyden.cz  

Proti této praxi bojují už několik let ochránci zvířat na Ukrajině, není jich ale mnoho, spíše jen hrstka. Jednou z nich je Tamara Tarnavská z občanské iniciativy SPA-SOS. Po mezinárodních protestech a pod tlakem domácích aktivistů vláda v Kyjevě mobilní krematoria oficiálně zrušila - už roku 2009. Paradoxní přitom je, že zákony zakazující zabíjení toulavých psů platí od roku 2006.

Minulý týden proto ukrajinská vláda prohlásila, že zabíjení toulavých psů zakazuje. Poněkud úsměvné s ohledem na to, že příslušná a už zmíněná legislativa platí v tomto směru už pátým rokem

Podle Tarnavské totiž na Ukrajině, v druhé největší evropské zemi, nevznikl za státní peníze od zhroucení Sovětského svazu roku 1991 jediný zvířecí útulek. Vznikala jen jakási sběrná místa, v nichž se chycená zvířata více či méně systematicky usmrcovala.

"Jsem pobouřena utrpením, jemuž jsou vystaveni potulní psi ve vaší zemi," napsala Bardotová v otevřeném dopise ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Vyzvala ho, aby zastavil "tato jatka psů i praxi pojízdných kremací, kam jsou někteří psi házeni ještě živí". V opačném případě hrozí, že "tento skandál odhalí před celým světem".

"Moje nadace dostala stovky výzev, které odsuzují metody používané k vyčištění měst od potulných psů před Eurem 2012. Je to absolutně špinavá praxe, která není hodna civilizované země," napsala Bardotová.

Ukrajinské úřady podle místního tisku v poslední letech vedly kampaň masového hubení zvířat, z nichž některá byla otrávena nebo dokonce zaživa spálena. Pod tlakem mezinárodních ochránců práv zvířat ukrajinské ministerstvo nedávno vyzvalo místní úřady, aby s takovými jatkami skoncovaly, a potulné psy umísťovaly do speciálních psích útulků.

Víc ZDE, ZDE, FOTO, VIDEO

 

 

Pozvánka na mezinárodní konferenci

"RECONFIGURING THE ‘HUMAN’/’ANIMAL’ BINARY – RESISTING VIOLENCE”

2. ročník evropské konference věnované oboru kritická zvířecí studia

15-16 října 2011, Praha

Tato dvoudenní interdisciplinární konference pořádaná Katedrou sociologie (FF, UK v Praze) a ICAS (The Institute For Critical Animal Studies) kritickým způsobem prozkoumá širokou škálu otázek týkající se historické, současné i budoucí situace mimolidských zvířat v kontextu moderní globalizované společnosti.

Víc ZDE a ZDE

 

 
Barcelonští toreadoři naposledy křikli „Olé“, korida ve městě končí
25. září 2011, www.idnes.cz

25. září 2011  17:51

V Barceloně se naposledy konaly býčí zápasy. Letitou tradici utnul katalánský parlament, který krvavá býčí jatka zakázal. Přestože obliba zápasů postupně klesala, lístky na ty poslední byly vyprodané rekordně rychle. Fanoušci toreadorů navíc slibují, že budou za záchranu show ještě bojovat.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/barcelonsti-toreadori-naposledy-krikli-ole-korida-ve-meste-konci-pyj-/zahranicni.aspx?c=A110924_183133_zahranicni_abr

V Barceloně se naposledy konaly býčí zápasy. Letitou tradici utnul katalánský parlament, který krvavá býčí jatka zakázal. Přestože obliba zápasů postupně klesala, lístky na ty poslední byly vyprodané rekordně rychle. Mnozí se domnívají, že parlament zápasy zakázal spíše než kvůli právům zvířat proto, aby se Katalánsko ještě více odlišilo od zbytku Španělska. V ostatních regionech s výjimkou Kanárských ostrovů totiž korida zatím zakázána nebyla.Regionální parlament show zakázal poté, co se k němu loni dostala petice proti koridě se 180 tisíci podpisy. Podle ochránců zvířat jsou zápasy barbarské a zbytečně kruté.

Fanoušci zápasů se ale nevzdávají. Chtějí se obrátit jak na soud, tak na národní parlament, který chtějí požádat o záchranu tradice. Poslanci by v takovém případě museli dát koridě status národního dědictví.

 

 
Španělé se snaží zachránit býčí zápasy, zařadili je do světa umění
1.8.2011, www.idnes

Španělská vláda se pokouší zachránit býčí zápasy před zákazy v dalších regionech země. Krvavou zábavu klasifikovala jako uměleckou disciplínu a převedla ji do agendy ministerstva kultury. Socialistická vláda tak podle listu The Guardian podlehla tlaku provozovatelů koridy, kteří se o svoji živnost strachují od minulého roku, kdy krvavou podívanou zakázalo Katalánsko. "Je to naprostý nesmyslné opatření, které nás vrací zpět do středověku," netajila rozhořčení Silvia Barquero, mluvčí strany Pacma, která proti koridě bojuje.  Víc o koridě ZDE

 


Nizozemští zákonodárci zatrhli halal a košer přípravu masa

29. června 2011  15:28

Nizozemští poslanci odhlasovali zákaz rituálního zabíjení zvířat bez toho, aniž by byla předtím omráčena. Tím ale zároveň zatrhli tradiční způsob zabíjení dobytka, jak ho po staletí praktikují židé i muslimové.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nizozemsti-zakonodarci-zatrhli-halal-a-koser-pripravu-masa-pqm-/zahranicni.aspx?c=A110629_150743_zahranicni_stf

Nizozemští zákonodárci zatrhli halal a košer přípravu masa
29. června 2011, www.idnes.cz

Nizozemští poslanci odhlasovali zákaz rituálního zabíjení zvířat bez toho, aniž by byla předtím omráčena. Tím ale zároveň zatrhli tradiční způsob zabíjení dobytka, jak ho po staletí praktikují židé i muslimové.

Při halal (muslimském) a košer (židovském) způsobu přípravy masa řezník vždy nařízne hrdlo zvířete a nechá ho pomalu vykrvácet. Pokud na zákaz takové zabíjení zvířat kývne i senát, bude s těmito praktikami v Nizozemsku konec. Novou normu zákonodárným sborem protlačila Strana pro zvířata, která sice má jen dva poslance,  ale v rozdrobeném parlamentu je pro větší strany důležitým spojencem při důležitých hlasování.

Tentokrát proto solidárně zvedli ruku pravicoví poslanci, kteří brojí proti multikulturalismu i levicoví zákonodárci, kteří tradičně bojují za blaho zvířat. Opatření podpořila i Nizozemská královská veterinární asociace, která soudí, že zvířata, jež jsou při zabíjení  stále při vědomí, psychicky neskutečně trpí.


Vláda ale upozorňuje, že zákaz zřejmě nebude vymahatelný. Dřívější dodatek totiž říká, že se podobným způsobem může zabíjet, bude-li možné prokázat, že zvířata příliš netrpěla.

Proti návrhu zákona se i tak zvedla vlna odporu. Židovské i muslimské skupiny argumentují, že zákon porušuje svobodu vyznání

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nizozemsti-zakonodarci-zatrhli-halal-a-koser-pripravu-masa-pqm-/zahranicni.aspx?c=A110629_150743_zahranicni_stf

Vláda ale upozorňuje, že zákaz zřejmě nebude vymahatelný. Dřívější dodatek totiž říká, že se podobným způsobem může zabíjet, bude-li možné prokázat, že zvířata příliš netrpěla. Proti návrhu zákona se i tak zvedla vlna odporu. Židovské i muslimské skupiny argumentují, že zákon porušuje svobodu vyznání

 

 

Tlapky v páře nebudou, Jižní Korea odvolala festival psího masa
29. června 2011, www.idnes.cz  

Jižní Korea odvolala festival propagující konzumaci psího masa, který se měl konat v pátek. Pořadatelé ho zrušili kvůli protestům ochránců práv zvířat. Festival chtěl uspořádat Svaz korejských psích farmářů a podpořit tak tradici psího masa, jež se v korejské kultuře běžně pojídá.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tlapky-v-pare-nebudou-jizni-korea-odvolala-festival-psiho-masa-p7g-/zahranicni.aspx?c=A110629_101246_zahranicni_ipl


Jižní Korea odvolala festival propagující konzumaci psího masa, který se měl konat v pátek. Pořadatelé ho zrušili kvůli protestům ochránců práv zvířat. Festival chtěl uspořádat Svaz korejských psích farmářů a podpořit tak tradici psího masa, jež se v korejské kultuře běžně pojídá.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tlapky-v-pare-nebudou-jizni-korea-odvolala-festival-psiho-masa-p7g-/zahranicni.aspx?c=A110629_101246_zahranicni_ipl


Jižní Korea odvolala festival propagující konzumaci psího masa, který se měl konat v pátek. Pořadatelé ho zrušili kvůli protestům ochránců práv zvířat. Festival chtěl uspořádat Svaz korejských psích farmářů a podpořit tak tradici psího masa, jež se v korejské kultuře běžně pojídá.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tlapky-v-pare-nebudou-jizni-korea-odvolala-festival-psiho-masa-p7g-/zahranicni.aspx?c=A110629_101246_zahranicni_ipl


Jižní Korea odvolala festival propagující konzumaci psího masa, který se měl konat v pátek. Pořadatelé ho zrušili kvůli protestům ochránců práv zvířat. Festival chtěl uspořádat Svaz korejských psích farmářů a podpořit tak tradici psího masa, jež se v korejské kultuře běžně pojídá.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tlapky-v-pare-nebudou-jizni-korea-odvolala-festival-psiho-masa-p7g-/zahranicni.aspx?c=A110629_101246_zahranicni_ipl

Jižní Korea odvolala festival propagující konzumaci psího masa, který se měl konat v pátek. Pořadatelé ho zrušili kvůli protestům ochránců práv zvířat. Festival chtěl uspořádat Svaz korejských psích farmářů a podpořit tak tradici psího masa, jež se v korejské kultuře běžně pojídá.


V Jižní Koreji podle představitelů svazu působí asi 600 farem, které chovají psy na maso. Rostoucí počet Korejců ale proti konzumaci psího masa protestuje a považuje ji za zahanbující na mezinárodní scéně.

"Za tohle se naší zemi bude smát celý svět a mylně bude věřit, že všichni Jihokorejci jedí psy," uvedl Pak So-jon, šéf organizace Coexistence of Animal Rights on Earth. "Psi jsou člověku citově nejbližší zvířata," dodal Pak. "Není možné jednoduše veřejně oslavovat jejich zabíjení a konzumaci."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tlapky-v-pare-nebudou-jizni-korea-odvolala-festival-psiho-masa-p7g-/zahranicni.aspx?c=A110629_101246_zahranicni_ipl

V Jižní Koreji podle představitelů svazu působí asi 600 farem, které chovají psy na maso. Rostoucí počet Korejců ale proti konzumaci psího masa protestuje a považuje ji za zahanbující namezinárodní scéně.

"Za tohle se naší zemi bude smát celý svět a mylně bude věřit, že všichni Jihokorejci jedí psy," uvedl Pak So-jon, šéf organizace Coexistence of Animal Rights on Earth. "Psi jsou člověku citově nejbližší zvířata," dodal Pak. "Není možné jednoduše veřejně oslavovat jejich zabíjení a konzumaci."